۰۸ شهریور ۱۳۹۳
تاریخ راز سر کشیدن جام زهر

راز سر کشیدن جام زهر

27 تیر، مصادف است با سالروز پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل از سوی جمهوری اسلامی در سال 1367، که حضرت امام خمینی (ره) از آن با عنوان «سر کشیدن جام زهر» یاد نموده است.

امام خمینی (ره) در پیامی که خطاب به حجاج بیت‌الله الحرام صادر کردند، عباراتی به کار می‌برد که حاکی از این است که ایشان علی‌رغم میل باطنی و تصمیم شخصی مجبور به پذیرش قطعنامه شده‌اند. ایشان می‌فرمایند:‌ «خوشا به حال جانبازان، اسرا، مفقودین و خانواده‌های معظم شهدا؛ و بدا به حال من که هنوز زنده مانده‌ام و جام زهرآلود قبول قطعنامه را سر کشیده‌ام و در برابر عظمت و فداکاری این ملت بزرگ احساس شرمساری می‌کنم ... قبول این مسئله برای من از زهر کشنده‌تر است؛ ولی راضی به رضای خدایم و برای رضایت او، این جرعه را نوشیدم... شما می‌دانید که من با شما پیمان بسته بودم که تا آخرین قطره خون و آخرین نفس بجنگم؛ اما تصمیم امروز، فقط برای تشخیص مصلحت بود و تنها به امید رحمت و رضای او از هر آنچه گفتم گذشته و اگر آبرویی داشتم، با خدا معامله کرده‌ام... من باز می‌گویم که قبول این مسئله برای من از زهر کشنده‌تر است؛ ولی راضی به رضای خدایم و برای رضایت او این جرعه را نوشیدم...»

 در راستای بازخوانی این واقعه مهم تاریخی و همچنین ترویج کتاب و ایجاد جریان مطالعه اقدام به معرفی کتاب «راز قطعنامه» به قلم کامران غضنفری نموده است.

این کتاب را انتشارات کیهان که از پرفروش‌ترین کتاب‌های این ناشر در سال گذشته بوده است منتشر نموده است. این کتاب از مجموعه کتاب‌های نیمه پنهان کیهان است که بخش عمده آن تحقیق پیرامون مطالب محتوای آن از سال 1388 شروع شده بود، ابتدا در هفته دفاع مقدس در سال 1391 به صورت پاورقی در روزنامه کیهان انتشار یافته بود و پس از آن نیز با اضافه شدن مطالب تکمیلی، در قالب این کتاب تدوین شده است.

«راز قطعنامه» کتابی است که در آن به علل و عوامل پذیرش قطعنامه 598 از سوی امام خمینی (ره) پرداخته و جریاناتی که موجب شدند تا امام به پذیرش این قطعنامه تن دهد و از آن به سر کشیدن جام زهر یاد کرده است. مطالب این کتاب با استفاده از مصاحبه‌ها و خاطرات افراد گوناگون و تاثیرگذار و تصمیم‌ساز در درون نظام گردآوری و تدوین شده است.

در این کتاب تلاش افراد نزدیک امام به پایان دادن جنگ به خوبی تصویر شده و مخاطب را با این موضوع آشنا می‌سازد. افرادی که خود را یار امام می‌دانند در دوران جنگ از هیچ اقدامی برای مقابله با نظر امام مبنی بر «جنگ جنگ تا پیروزی» دریغ نکردند و حتی گاهی این مخالفت را در حضور امام نیز ابراز داشته‌اند و شعار «جنگ جنگ تا یک پیروزی» را مطرح کردند و استراتژی کشور را بر پایه «جنگ بر پایه تحمیل صلح» قرار دادند. این افراد تا اندازه‌ای بدون مشورت امام عمل می‌کردند که مذاکرات صلح و آتش‌بس را آعاز کرده بودند و این عملکرد مخفیانه نبوده زیرا از سوی نشریات و رسانه‌های گروهی کشورهای غربی، در همان دوران مورد اشاره قرار گرفته است.

در این کتاب خواننده با یک سیر منظم از اطلاعات و حوادث روبرو است که وی را در رسیدن به پذیرش قطعنامه از سوی امام روح‌الله (ره) همراهی می‌کند. نقل قول‌های استفاده شده در این کتاب تماما مستند بوده و نحوه تحمیل و ایجاد یک جریان روانی در قبال امام برای پذیرش قطعنامه را افشا کرده است. در این روند برخی جریانات و افراد حتی از دروغ‌پرداختن و ارائه اطلاعات نادرست برای هدف نامشخص پایان جنگ آن هم در شرایطی که کشور به بسیج عمومی میان مسئولان و مردم نیاز داشت، دریغ نداشتند و این عمل را در برابر امام نیز اعمال می کردند.

«راز قطعنامه» توانسته تصویری از مسئولان کشور در دوران جنگ و عدم وجود اتحاد در میان ایشان را در ذهن مخاطب ایجاد کند. بهانه‌هایی که در جریان جنگ و در شرایطی که رزمندگان در خطوط مقدم زیر آتش بوده‌اند گرفته می‌شده است نشان از عدم وجود یم نگاه واحد به مقوله‌ای مهمی چون جنگ تحمیلی دارد. آن هم در شرایطی که امام خمینی (ره) بارها و در مقاطع گوناگون به اهمیت جنگ و دفاع مقدس اشاره کرده و جنگ را در راس امور قرار داده است.

در کتاب «راز قطعنامه» خواننده می‌تواند به فراز و فرودهای یکی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی که مسیر جریانات سیاسی کشور را دستخوش تغییر کرده و نقاب از چهره برخی از همین جریانات برداشته، آشنا شود.

*منبع: فارس.

برچسب ها:

نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.