۱۵ شهریور ۱۳۹۳
لذت نقد لذت نقد: نشست اول

لذت نقد: نشست اول

اولین نشست نقد کتاب
با محوریت سه کتاب «بهم میاد؟»، «مسجد پروانه» و «عشق زیر روسری»

سایت جدید «متن» هنوز کامل نشده است، برخی از امکانات و بخش هایش در حال آماده شدن است و برخی دیگر در مرحله آزمون و رفع اشکال، و به امید خدا به زودی تکمیل خواهد شد و رسماً شروع به کار خواهد کرد.

مجموعه «نشست مجازی نقد کتاب» با عنوان «لذت نقد» یکی از بخش های تازه و جذاب سایت متن است که قرار است تنور کتابخوانی را داغ کند. در این طرح از همه اهالی کتاب دعوت می کنیم تا با محوریت کتاب هایی خاص دست به قلم شوند و این کتاب ها را نقد کنند. هدف از این نشست ها معرفی بهتر کتاب ها و آشنایی و کشف زوایای پنهان این کتاب هاست.
قرار نیست این نقدها یک مقاله علمی خشک و بی روح باشد. نوشته های شما می توانند احساسات خوب شما از مطالعه و یا نکات زیبا از کتاب باشد به سادگی قلم خودتان[رویکرد توصیفی]. گرچه ما ترجیح می دهیم شمشیرتان را از رو ببندید و به سلاخی کتاب ها بروید و بی رحمانه آنها را نقد کنید، البته نه به این خشونت[رویکرد انتقادی]!

برای آشنایی بیشتر با نقدنویسی و آغاز کار می توانید دو یادداشت کوتاه را در همین سایت با عنوان «چگونه نقد کتاب بنویسیم؟» و «کارگاه نقد» نگاهی بیندازید.

از این توضیحات درباره این نشست مجازی که بگذریم، کمی هم به کتاب های این نشست بپردازیم. برای اولین نشست سه کتاب که تقریبا موضوعاتی نزدیک به هم دارند انتخاب شده اند. هر سه کتاب توسط محسن بدره ترجمه و توسط انتشارات آرما منتشر شده است.
کتاب اول با عنوان «بهم میاد؟» داستان دختری مسلمان در استرالیا است که حجاب را انتخاب می کند و در این انتخاب با مشکلاتی مواجه می شود و در رابطه تصمیمش دچار تردیدهایی می شود. این رمان به عنوان نمونه ای برای تبلیغ حجاب معرفی می شود.

کتاب دوم «مسجد پروانه» است. این کتاب روایتی است مستند از اسلام آوردن یک دختر امریکایی. روایتی از اسلامی با چاشنی عشق و روحیه جستجوگری!

و اما کتاب آخر هم «عشق زیر روسری»؛ داستان بخشی از زندگی دختری آسیایی‌الاصل در لندن است که با روش سنتی و المان‌های شرقی برای انتخاب همسر درگیر رسوماتی بسیار نزدیک به آنچه که در کشور ما نیز وجود دارد، است.

اگر پیش از این این کتاب ها را مطالعه کرده اید فرصت را از دست ندهید و بعد از تورقی دست به قلم بشوید و متنی بنویسید. اگر هم از موضوع این کتاب ها خوش تان آمده هر چه زودتر آنها را تهیه کنید و مطالعه کنید. هر سه کتاب نثری روان و گیرا دارند گرچه ممکن است «عشق زیر روسری» کمی خسته کننده باشد.

برای شرکت در این نشست تا ۷ مهر فرصت دارید یادداشت هایتان را برای ما بفرستید و ما هم بعد از بررسی و احیاناً ویرایش آنها با نام خودتان در اینجا منتشر کنیم. ضمناً به بهترین نقدها هم هدیه ای از جنس کتاب اهدا خواهد شد.

یادداشت های شما می تواند درباره یک کتاب یا چند کتاب باشد، و یا می توانید یادداشتی را بصورت جمعی تهیه کنید. در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد.

منتظر نظرات شما درباره این نشست و یادداشت هایتان هستیم.
مطالب تان را به آدرس maatnir@gmail.com ارسال کنید.


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.