۱۸ مهر ۱۳۹۳
لذت نقد دومین نشست مجازی نقد کتاب کلید خورد

لذت نقد: نشست دوم

اطلاعیه برگزاری دومین نشست مجازی نقد کتاب موسسه کتاب متن+معیارهای ارزیابی
*دبیرخانه سلسله جلسات «لذت نقد»

دومین نشست مجازی نقد کتاب موسسه کتاب متن(لذت نقد) از 19 مهر آغاز می شود. در این نشست به آثار نویسنده ای جوان پرداخته می شود، «مرتضی کربلایی لو».  کربلایی لو که پیش از این او را با رمان کوتاه «مفید آقا» می شناختیم، رمانی در حوزه جنگ با عنوان «جمجمه ات را قرض بده برادر» نوشته است. این کتاب را که انتشارات عصر داستان چاپ کرده، حواشی بسیاری داشته است که برخی گفته شده و برخی هم ناگفته مانده است. گرچه هدف ما در سلسله نشست های «لذت نقد» پرداختن به متن است ولی اشاره ای به این حواشی هم خالی از لطف نخواهد بود.
کربلایی‏ لو علاوه بر این دو کتاب آثار جدی دیگری هم چاپ کرده است که خواندنشان برای درک بهتر فضای فکری نویسنده و روشن شدن برخی از ابهامات خالی از لطف نیست. پیشنهاد ما در دومین نشست مجازی نقد کتاب، پرداختن به همه آثار این نویسنده است، ولی نقطه اصلی و محوریت نقدها با آخرین اثر این نویسنده، «جمجمه ات را قرض بده برادر» خواهد بود. مهلت ارسال آثار 5 آبان معین شده است. نقدهای خود را به آدرس matnbook@gmail.com ارسال نمایید.

کتاب های آقای مرتضی کربلایی لو:
1.مفید آقا
2.نوشیدن مه در باغ نارنج
3.قاراچوپان
4.من مجردم خانوم
5.جمجمه ات را قرض بده برادر
6.روباه و لحظه های عربی
7.زنی با چکمه ساق بلند سبز

شاید بد نباشد کمی درباره رمان محوری نشست دوم توضیح بدهیم:
گروهی غواص مأمور شناسایی عملیات والفجر هشت هستند. افراد گروه در پذیرفتن سردسته جدید تردید دارند و در پی بروز بعضی اختلافات گاه از دسته جدا می‌شوند. در طول داستان هر یک از افراد متناسب با مأموریتی که می‌یابد به شخص اصلی قصه تبدیل می‌شود و گذشته خویش را همراه با پیش بردن داستان، بازمی‌گوید. با شروع عملیات سرنوشت افراد دسته رقم می‌خورد. شاید حرکت در زمان گذشته و آینده از مهمترین تمهیدات رمان باشد. خاصه اینکه خرق محدودیت زمان و سفر به آینده بی آن که اثر را به سبک علمی ـ تخیلی سوق دهد، در چارچوب شیوه‌های روایی کلاسیک ایرانی قرار می‌دهد.  
«جمجمه‌­ات را قرض بده برادر» روایت دسته‌­ای غواص مأمور شناسایی است که به بهانه‌­های مختلف از یک­دیگر می­برند و به یک­دیگر دل می­‌بندند؛ روایت­‌هایی متفاوت که با سفر در زمان بازگو می‌شود. کتاب داستان علت­‌ها و معلول­‌ها نیست، قصه خواهش آدمی است که به هرجا می­‌خواهد می­بردش، گاهی به میل، گاهی به زور؛ و قصه جنگ و انسان­‌های درگیر جنگ. جنگی که انگار هرگز رخ نداده­‌ست و وجه‌ه­ای خیال‌انگیز و زیبایی­‌شناسانه دارد؛ و راهی است برای شناخت انسان از خودش. انگار خوابی است و خیالی که رخ داده و آدم­‌های درگیر این جنگ، کند و کاو می‌­کنند در احوالات خودشان. در این میان روابط آدم­‌ها بعضی اوقات نرم نرم از خطوط قرمز هم عبور کرده است و به عشقی افلاطونی مبدل می­‌شود.

تا به امروز داستان­‌های زیادی در باره نبرد هشت ساله ما نوشته­‌اند. «جمجمه­‌ات را قرض بده برادر» اولین رمان مرتضی کربلایی­‌لو در این موضوع است و شاید اولین در نوع خود.
جوایزی که این کتاب تا به امروز کسب کرده:
نامزد یازدهمین دوره جایزه قلم زرین / 1392
نامزد ششمین جایزه جلال آل‌احمد / 1392

*
برگزار کنندگان این سلسله نشست های مجازی تلاش می کنند تا کیفیت برنامه لذت نقد را بالاتر ببرند. تغییری که در این دوره رخ داده است ارائه الگویی برای داوری نقدهای وارده است که باعث غنای آنها می شود. نقدهای دومین نشست مجازی بر اساس همین معیارها داوری خواهد شد. در صورتی که در شما هم در نقد کتاب و معیارهای ارزیابی آن دستی برآتش دارید خوشحال می شویم پیشنهادات خود را جهت بهینه شدن داوری نقدها به ما ارائه دهید.

معیارها

امتیاز

جذابیت و روانی نقد، رعایت کردن نکات نگارشی

4

پرداختن به نکات فنی و ادبی کتاب

4

پرداختن به سبک نویسنده، مقایسه با دیگر آثار و اشاره به آنها (نقد ترکیبی و مقایسه‏ ای)

4

آوردن قسمت هایی از متن به شکل کاربردی و به جا

2

انتشار برای اولین بار(نگارش اختصاصی برای نشست)

2+

انتقادی بودن

2+

پرداختن خلاقانه و نکات حاشیه‏ ای

2+

پرداختن به نکات مثبت در کنار نگاه نقادانه

1+

استفاده و ارجاع به مصاحبه‏ های نویسنده و یا دیگر تولیدکنندگان کتاب

1+

پرداختن به ظاهر کتاب

1+

 

موسسه تخصصی کتاب متن-دومین نشست مجازی نقد کتاب-لذت نقد-مرتضی کربلایی لو
 
 

مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.