۰۳ آبان ۱۳۹۳
کودک و نوجوان قصه عاشورا

قصه عاشورا

هیئت کتاب چهارم: قصه عاشورا، پرویز امینی
ما که دغدغه معارف دینی برای مخاطبان کودک و نوجوان داریم همیشه با این پرسش و دغدغه روبرو هستیم که چگونه با کودک سخن بگوییم تا با این نسل ارتباط برقرار کند؟ ارتباطات یک فرآیند دوسویه‌ای است و امروز در شرایطی متفاوت و دشواری در حوزه ادبیات دینی کودک و نوجوان هستیم که هر چند کودکان سراسر عالم بر اساس فطرت خود با معارف دینی اشنا هستند ولی سایل را در این زمینه باید درنظر بگیریم.

احساس بی‌نیازی و احساس اشباع در مقابل ادبیات دینی است که البته این احساس اشباع کاذبی است که در کودک زمانه ما شکل گرفته است. در این فراوانی معارف و کتب دینی عده ای از مخاطبان کودک گمان می کنند که قصه‌های دینی برای آنها تکراری است و به خاطر اینکه احساس می‌کنند با یک پیام تکراری روبرو هستند در مقابل پیام‌های معارف دینی واکسینه شده‌اند.

در زمینه ادبیات کودک ونوجوان با نگاه دینی بیشتر به داده ها و اطلاعاتی مثل سال تولد‌ و محل شهادت ائمه بسنده کرده ایم و اطلاعاتی است که راه‌گشا نیست. آنچه می‌تواند راه گشای نسل نوجوان باشد این معارف و اخلاق اسلامی و انسانی است و آن هم به گونه‌ای که مخاطب نوجوان احساس کندکه حرف تازه‌ای است که باید به آن گوش بدهم. مخاطب در برخورد با یک محصول فرهنگی باید احساس کند که با اطلاعات جدیدی روبرو است و این‌جاست که  می‌توان گفت کتاب «قصه عاشورا» کوشیده است با حال وهوای تصویرگری شاخص و با نو بودن و دیگر گونه دیدن با مخاطب نوجوان این باور را شکل دهد که با اثری بدیع روبروست.

گروهی که برای این کار گرد هم آمده است اتفاق زیبایی را رقم زده است و در این کتاب به این باور نزدیک می شویم که کتاب یک محصول فرهنگی است که با تمام ویژگی‌های یک محصول به آن احتیاج دارد و توجه به اجزاء مختلف برای یک محصول فرهنگی و توجه به گروهی کار کردن در حوزه کتاب کمک می کند که بازار نشر از بن بست خارج شود.

از نکاتی انتشار این کتاب برجسته کرده است توجه به کیفیت نشر کتاب چون برش، چاپ، طرح جلد و غیره است و می‌توان از نقاط قوت این محصول فرهنگی دانست و امیدوارم که توجه به ویراستار و همچنین  نام بردن از مراجع علمی و تاریخی در انتهای کتاب برای جلدهای بعدی انجام بگیرد.

از ده سال پیش تاکنون سبکی به نام «کتاب فیلم» در دنیا رواج پیدا کرده که نوعی نگاه سینمایی به کتاب دارد. مجموعه قصه عاشورا هم به همین سبک نوشته شده است. یعنی مخاطب در کتاب اول با کلیت و حال و هوای کار آشنا می‌شود و در جلدهای بعد جزئیات را می‌بیند و اطلاعات بیشتری راجع به شخصیت‌های داستان پیدا می کند.

برای تهیه این اثر چهره همه شخصیت‌هایی که به نوعی در واقع عاشورا دخیل بوده‌اند، کشیده و در مجموع بیش از 200 تصویر برای این کتاب‌ها تهیه شده است. این چهره‌سازی‌ها کاملا رئال بوده و تصویرگران از هیچ‌کدام از چهره بازیگران سریال‌های تلویزیونی یا فیلم‌های سینمایی الهام نگرفته‌اند.

ایستادگی»، «آشوب»، «هجرت»، «دعوت»، «بیعت»، «توطئه»، «عهدشکنی»، «تشنگی»، «طمع»، «صف‌آرایی»، «فرات»، «شیطان»، «هجوم»، «شهامت» و «شهادت»، عناوین 15 جلد اول این مجموعه است.

برخی  از ویژگی های مثبت کتاب:
- این کتاب نثر روانی که برای مخاطب نوجوان مناسب است و ارتباطی متناسبی که بین نثر و تصویر این کتاب را برای مخاطب نوجوان قابل فهم کرده است.
- در 15 جلد و در قطعی راحت خوان و قابل حمل و با شیوه صحافی به صورت دوخت تولید شده است و کار هویت خوبی را به لحاظ شکل دارد.

بنا است این محصول فرهنگی در چهار دفتر و در مجموع 72 جلد با موضوع فرهنگ قیام امام حسین علیه السلام انتشار یابد


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.