۲۱ آبان ۱۳۹۳
دین کتابی برای احیای یک سنت

کتابی برای احیای یک سنت

هیئت کتاب سیزدهم: تنهای تنها؛ مرتضی آقاتهرانی
*وحید نصیری کیا

روز عاشورا همراه با شوری است که جز با مقتل‏ خوانی فرو نمی نشیند و مقتل‏ خوانی به کمالش حرارتی دارد که تحملش جز در روز عاشورا میسور نیست. لیکن این سنت دیرینه علی الخصوص در روز عاشورا هنوز جایگاه شایسته اش را در بین عزاداران حسینی پیدا نکرده است. مقتل «تنهای تنها» به دنبال احیای سنت مقتل خوانی در روز عاشوراست. با چنین هدفی حجت الاسلام مرتضی آقا تهرانی به روایت مقتل امام حسین(علیه السلام) در روز عاشورا پرداخته است که کاری بس دشوار است. باید از نویسنده بابت دو چیز تشکر کرد، اول بابت احیای چنین سنت حسنه ای و دوم برای آنکه جهت احیای آن به تألیف کتابی خاص آن دست زده است.
 
کتاب در 8 فصل تدوین شده است. در فصل اول نویسنده پس از اشاره ای کوتاه به هدف تالیف کتاب تذکراتی عملی برای کسانی که قصد برگزاری چنین مراسمی دارند ذکر کرده است.
در فصل دوم با عنوان «سوگواری بر سیدالشهدا» به بیان حدیث امام رضا(ع) به ریان بن شبیب می پردازد و در حاشیه و بیان آن به احادیثی دیگر در این باره پرداخته است. گرچه توجه به چنین مقدمه ای واقعاً به جا و مهم است لیکن زیباتر بود با ترتیب و نظم دقیق تری تنظیم شود. متن این فصل بیشتر شبیه یک سخنرانی پیاده شده است.
فصل سوم با عنون «صبح عاشورا» با خبر شهادت حضرت مسلم آغاز می شود که به نظر تناسبی با عنوان فصل ندارد و پس از با بیرون آمدن امام حسین علیه السلام از خیمه گاهش ادامه می یابد. در فصل مختصر به بیان گزیده هایی از خطبه ها و مناجات امام حسین علیه السلام، اتمام حجت ها و برخی سخنانش در جمع یارانش در روز عاشورا و شهادت اصحابش اکتفا شده است.
فصل چهارم کتاب هم به تصویر تنهایی حضرت سیدالشهدا و شهادت حضرت علی اصغر اختصاص دارد.
فصل پنجم که در اصل مغز و جان کتاب است مربوط به شهادت حضرت سیدالشهداست. در این فصل جنگ و شهادت ایشان آورده شده است. مشکلی که در این فصل با آن روبرو می شویم در هم ریختگی وقایع است، و گاه بعضی وقایع تکرار می شود و این موضوع به روانی کتاب خدشه وارد می کند. شاید این درهم ریختگی به دلیل آوردن و جمع آوری حوادث از مقاتل مختلف است، اگرچه این کتاب برای مخاطب روحانی و مداح نوشته است، لیکن این نکته مخاطب عام و شاید هم خاص کتاب را دچار آشفتگی کند. شاید مناسب آن بود با اصل قرار دادن یک منبع به تفصیل ماجرا پرداخته شود.

از نکات مثبت کتاب ظاهر کتاب است. طراحی جلد و صفحات داخلی کتاب به گروه سه در چهار سپرده شده است که نسبتاً کار فاخری تنظیم شده است. قطره اشکی از خون که یادآور خون‏گریه کردن حضرت ولیعصر(عج) است و تک بودنش که به خوبی تنهایی را به ذهن متبادر می کند. همچنین زمینه قهوه رنگ که بیابانی خاکی را القا می کند. در صفحات داخلی هم استفاده از صفحات قرمز برای شروع فصول کتاب حال و هوایی خاص به مخاطب می دهد، همچنین استفاده از قلم مناسب برای متون عربی جلوه کتاب را چشم نواز کرده است. همچنین همراه و مقابله متن عربی با فارسی مطالعه را برای مخاطب تسهیل کرده است.
گزیده ها و شیوه مینیمالی روایت ها هم بر جذابیت و کاربردی بودن کتاب «تنهای تنها» افزوده است.
در فصل ششم هم به وقایع پس از شهادت امام حسین علیه السلام اشاره شده است.

 


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.