۱۰ آذر ۱۳۹۳
اندیشه و فرهنگ از جشنواره کاریکاتور «ساخت ایران» تا کتاب «اقتصاد مقاومتی»

از جشنواره کاریکاتور «ساخت ایران» تا کتاب «اقتصاد مقاومتی»

نگاهی به کتاب «اقتصاد مقاومتی؛ سکوی پیشرفت و عدالت»؛ تبیین اقتصاد مقاومتی در بیان مقام معظم رهبری
*وحید نصیری کیا

-این یادداشت پیش از انتشار در این سایت در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده شده است-
رهبر انقلاب در دیدار 6 آذر خود با بسیجیان به راه حلی اشاره کردند که در صورت شکست مذاکرات پیش روی ماست؛ «اقتصاد مقاومتی». «راه حلی که ضربههاى دشمن را اوّل کم اثر می کند، کاهش می دهد که این مالِ کوتاهمدّت است، در میانمدّت و بلندمدّت به حرکت عظیمِ مردم اوج می دهد.[6/9/93]» راه حلی که صرفاً در مقابل شکست مذاکرات نیست. راهی است که به هر حال باید طی شود و فقط با شرایط موجود ضرورت بیشتری پیدا کرده است. اشاره اخیر رهبر معظم انقلاب بهانه ای شد تا به کتاب «اقتصاد مقاومتی، سکوی پیشرفت و عدالت» که به تازگی به همت «موسسه خاکریز» راهی بازار کتاب شده است بپردازیم.  کتابی که بر خلاف ظاهر جمع و جورش حرف های زیادی برای گفتن دارد؛ نوعی «کتاب دستی» برای اقتصاد مقاومتی!
این کتاب گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری درباره «اقتصاد مقاومتی» است که با سبکی شبیه به کتاب «دغدغه های فرهنگی» تدوین شده است.

از جشنواره کاریکاتور «ساخت ایران» تا کتاب «اقتصاد مقاومتی»
ماجرای کتاب از برگزاری یک جشنواره کاریکاتور با عنوان «ساخت ایران» شروع می شود. پس از صحبت مقام معظم رهبری در سال 91 موسسه خاکریز تصمیم می گیرد که با هدف ایجاد تحرک در فضای هنری کشور برای تولید آثار با موضوع «حمایت از تولید ملی» و «مصرف کالای داخلی» جشنواره ای را کلید بزند. ولی پس از واصل شدن آثار متوجه می شود بیشتر آثار حول محور واردات از کشور چین است! یعنی غالب هنرمندان «اقتصاد مقاومتی» را صرف محدود کردن واردات آن هم از چین تلقی کرده بودند. با دریافت این نشانه از بدنه هنری کشور در کنار مشورت با اساتید و بررسی نگاه عمومی درباره «اقتصاد مقاومتی» این نتیجه به دست می آید که باید از یک قدم عقب تر شروع کرد و به تبیین مفهوم و شاخصه های «اقتصاد مقاومتی» پرداخت. این ماجرا می شود سنگ بنای کتابی که پیش رو داریم!

تصویر درست از اقتصاد مقاومتی
یکی از مقابله ها و سم پاشی هایی که در مقابل راه حل «اقتصاد مقاومتی» انجام شد، تعبیر آن به «ریاضت اقتصادی» بود، موردی که رهبر انقلاب هم به آن اشاره کرده اند. در برابر این سوء برداشت باید به چیستی «اقتصاد مقاومتی» پرداخته شود، کاری که هدف این کتاب است. علاوه بر اینکه خیلی از ما «اقتصاد مقاومتی» را صرف بستن دروازه واردات می بینیم، در صورتی که این تصور هم اشتباه است. در این کتاب بر اساس بیانات مقام معظم رهبری 10 ویژگی برای اقتصاد مقاومتی شمرده می شود؛ توانایی مقابله با مسایل تهدید زا، تکیه بر ظرفیت داخلی، داشتن روحیه جهادی، مردم محوری، کاهش وابستگی به نفت، اصلاح الگوی مصرف، فساد ستیزی و ... . که در فصول جداگانه به هریک پرداخته شده است.
مخاطب این کتاب چه کسانی هستند؟!/ از «نقشه راه» تا «سنگ محک» مسئولان
قطعاً مخاطب درجه یک این کتاب مسؤلین و مدیران ارشد نظام هستند. در درجه بعدی اهالی فرهنگ، هنر و رسانه که وظیفه آگاه سازی افکار عمومی را دارند باید این کتاب را بخوانند. در این شرایط مطالعه این کتاب و تلاش برای تبدیل آن به یک گفتمان و فرهنگ عمومی از نان شب هم واجب تر است. شاید این مهم ترین و اصلی ترین هدف کتاب باشد.
مرحله آخر هم عموم مردم هستند. گرچه در مقدمه کتاب مخاطب اصلی را دسته دوم عنوان کرده است، اما به نظر من عامه مردم از دو جهت باید این کتاب را بخوانند، اول آنکه یکی از مهمترین ارکان «اقتصاد مقاومتی» مردم هستند که خیلی از مسولیت ها به دوش شان است. پس برای آگاهی از وظایف خود باید این کتاب را مطالعه کنند. دوم آنکه مردم وظیفه مطالبه گری و نظارت بر رفتار دولتمردان را بر عهده دارد، لذا برای انجام چنین وظیفه ای باید بدانند که «اقتصاد مقاومتی» چیست تا بتوانند رفتار مسولان را محک بزنند!

نکات مثبت و منفی کتاب
این کتاب مثل هر کتاب دیگری نکات مثبت و منفی هم دارد. طرح جلد شکیل و با معنای آن یکی از نکات مثبت آن است. طرح ساده ای که بخشی از اسکناس هزارتومانی است. کوه دماوند که نماد مقاومت، سربلندی و طی مسیر برای هدفی بلند است و اسکناس که نشانه پول ملی، تولید داخلی و خودکفایی است.
نکته مثبت دیگر روانی مطالب است. چینش مناسب عبارات باعث شده است مخاطب با یک متن یک دست رو به رو باشد، اگرچه در برخی موارد عبارت منتخب از یک سخنرانی بیش از اندازه کوتاه است و این شائبه را به وجود می آورد که از معنای سیاقی اش خارج شده است. روانی جملات در کنار قطع مناسب(نیم پالتویی: 13*17) مطالعه کتاب را سهل کرده است.
نکته دیگری که در این ویرایش از کتاب وجود ندارد، عنوان بندی های جزئی و فهرست تفصیلی است. گرچه در ابتدای کتاب عنوان فصول در فهرستی آمده است، لیکن نمایه زنی و تیترهای جزئی تر در متن و تهیه فهرست از آنها به ایجاد نقشه مطالب در ذهن مخاطب کمک زیادی می کند.
این کتاب را موسسه خاکریز ایمان و اندیشه در 136 صفحه (قطع 13*17) با قیمت 5 هزار تومان راهی بازار نشر کرده است. برای تهیه حضوری کتاب می توانید به فروشگاه کیهان واقع در خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران مراجعه کنید.
برای خرید تلفنی و چندنسخه ای از «همین سایت» هم می توانید نام کتاب «اقتصاد مقاومتی» را به شماره 9124715626 پیامک کنید.


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.