۲۳ مرداد ۱۳۹۳
هنر و ادبیات دو مجموعه شعر طنز شهرستان ادب

دو مجموعه شعر طنز شهرستان ادب

*گزارش روزنامه اطلاعات را از دو مجموعه تازه شعر طنزِ شهرستان ادب یعنی «سکته ملیح» سروده سعید بیابانکی و  «دانشگاه نامه» سروده عباس احمدی

سکته مليح
پس از «هي شعر تر انگيزد» و «ضدّ حالات»، سومين مجموعه طنز سعيد بيابانکي با عنوان «سکته مليح» توسط انتشارات شهرستان ادب در بيست‌وهفتمين دوره نمايشگاه کتاب تهران رونمايي خواهد شد. به جز آثار حوزه طنز، از بيابانکي آثاري چون «سنگچين»، «جامه‌دران» و «نامه‌هاي کوفي» به چاپ رسيده است.

سکته مليح در دو بخش کليِ ترقّه‌‎ها و جرّقه‌ها تنظيم شده است که بخش نخست شامل غزل‌ها و قطعات طنز بيابانکي و بخش دوم در بردارنده سروده‌هاي کوتاه اين شاعر اهل خميني‌شهر در حوزه شعر طنز است. موضوعات اجتماعي، سياسي و فرهنگي، عمده مضامين اين کتاب را تشکيل مي‌دهند.

نگاه طنزآلود و در عين حال طعنه‌آميز شاعر به مسائل روز جامعه، از ويژگي‌هاي بارز اشعار سعيد بيابانکي در سکته مليح است.
هم‌چنين تسلط شاعر به اشعار بزرگان و گذشتگان که گه‌گاه در برخي ابيات جلوه مي‌کند، درخور تحسين است. به عنوان مثال در همان ابيات ابتدايي نخستين شعر کتاب با عنوان «لال‌وار» مي‌خوانيم:

حالا که در به در شده‌ايّ و عيال‌وار
آتش بزن يکي پر سيمرغ، زال‌وار
اي چرخ! غافلي که جه بيداد کرده‌اي
کندي تو پوست از سر من، پرتقال‌وار...

گذشته از زبان و بيان روشن اشعار کتاب، استفاده از رديف‌هاي خاص در برخي اشعار، ملاحتي خاص به برخي کارهاي بيابانکي افزوده است:

ماه من، انگار قرص خواب مصرف کرده است
شربت شيرآور مهتاب مصرف کرده است...
***
شاعري از شدّت شيرين‌زباني سکته کرد
تاجري در حجره از شوق گراني سکته کرد...
***
بيا و کرکره خواب را بکش پايين
کمي فتيله مهتاب را بکش پايين...

در مجموع سعيد بيابانکي شاعري است که در هم در عرصه شعر طنز و هم در شعر جدي، توانا و صاحب‌سبک است و تورقي کوتاه بر «سکته مليح» مخاطب را به خوانش دقيق و عميق کتاب دعوت مي‌کند.

دانشگاهنامه
عباس احمدي در مجموعه طنزي خود با عنوان «دانشگاهنامه» به بررسي و ريشه‌يابي برخي مشکلات دانشجويي و فضاي حاکم بر دانشگاه‌هاي کشور، البته با نگاهي طنزآميز، پرداخته است.
اين کتاب در قالب مثنوي و در نوزده باب تنظيم شده است که در هر باب به يکي از موضوعات روزِ دانشجويي و دانشگاهي کشور اختصاص دارد.

احمدي که خود به تدريس در دانشگاه اشتغال دارد، با نگاهي دقيق که خاص هر شاعر طنزپردازي است به رصد فضاي علمي و آکادميک کشور از دريچه طنز مي‌پردازد. تسلط مثال‌زدني عباس احمدي بر اشعار شاعران گذشته و معاصر و تضمين‌هاي گاه‌گاهِ بجا و نمکين وي، باعث خواندني‌تر شدن اين مجموعه شده‌اند. در باب اول و سبب نظم مجموعه مي‌خوانيم:
...برادر مُلک ايران است اينجا
سخن گفتن نه آسان است اينجا
اگر گفتم پريشان يا که زائد
گناهش پاي ارباب جرايد
نه از روغن، نه بنزين مي‌نويسم
«دلم خون است، از اين مي‌نويسم»...

و در باب «علل و شرايع انقلاب فرهنگي» تضميني از باباطاهر ديده مي‌شود:
...در آن اوضاع، آدم گيج مي‌شد
فراماسونري ترويج مي‌شد
بسي پر رنگ شد افکار غربي
«دل ديوانه‌ام ديوانه‌تر بي»...

موضوعاتي چون تأسيس دانشگاه‌هاي آزاد و پيام نور، مدرک‌دوستي و مدرک‌گرايي، پديده فرار مغزها و تقلب، تشکيل‌دهنده ابواب مختلف دانشگاهنامه هستند.
از عباس احمدي پيش از اين کتاب‌هايي چون «مثنوي دانشجويي»، «چاي چوپان» و «جمله‌هاي معترضــه» به چاپ رسيده است.

*منبع: شهرستان ادب.

برچسب ها:

نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.