۲۳ فروردین ۱۳۹۴
اخبار پیشنهادم برای اداره باغ کتاب تشکل‌های فرهنگی است

پیشنهادم برای اداره باغ کتاب تشکل‌های فرهنگی است

به گزارش «خبرگزاری کتاب متن» به نقل از «فارس»: علی اکبر اشعری مدیر سابق باغ کتاب در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس به اوضاع باغ کتاب اشاره کرد و گفت: «باغ کتاب» مسیر خودش را طی می‌‌کند و از نظر ساخت و ساز تقریبا رو به اتمام است.

وی افزود: تجهیز و نصب وسائط و مبلمان هم انجام می‌شود، در همین ایام هم قاعدتا آقای قالیباف باید مسئول یا هیات مسئول را مشخص کنند تا کار آنجا راه بیفتد.

این فعال فرهنگی به فعالیت‌هایش بعد از مدیریت باغ کتاب اشاره کرد و گفت: از ابتدا گفته بودم که بعد از کتابخانه ملی کار اجرایی نخواهم کرد ولی در یک سری شوراها و فعالیت‌های فرهنگی حضور دارم. اکنون عضو کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیات امنای خانه کتاب هستم.

وی اضافه کرد: همچنین مجله فرهنگ اسلامی را منتشر می‌کنیم و در بنیاد امام صادق (ع) در بحث ترویج و تبلیغ شیعه در فضای مجازی فعالیت داریم.

اشعری در ادامه به اهمیت فعالیت فرهنگی و نقش نهادها در اینت مسئله اشاره کرد و گفت: از آنجا که فرهنگ یک مسئله دستوری نیست و باید در میان مردم جریان پیدا کند، باید نهادهای مسئول و دولت کاری کنند که مردم را درگیر کار فرهنگی کنند.

او اضافه کرد: کار فرهنگی وقتی می تواند ریشه دار و اثر گذار باشد که مخاطبین آن فعالان عرصه فرهنگ باشند، به نظرم باید دولت و نهادهای مسئول به صرافت این مسئله بیفتند که ظرفیت‌های عمومی را رصد، شناسایی، تقویت و فعال کنند و برای آنها زمینه‌ای ایجاد کنند تا فعالیت کنند.

مدیر سابق باغ کتاب گفت: در مورد باغ کتاب هم پیشنهاد دادم که اداره آن را به تشکل‌های ذی‌صلاح بدهند و به کسانی که دغدغه این موضوع را دارند بسپارند.

اشعری افزود: یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن این است که ما معمولا گلایه می‌کنیم که چرا موسسات فرهنگی ما توان رقابت در عرصه‌های بین‌المللی ندارند؟ یکی از دلایل آن این است که ما به این‌ها فرصت رشد نمی‌دهیم و با وابسته نگه‌داشتن آنها به یارانه به صورت قطره چکانی این فرصت را از آنها می‌گیریم.

او اضافه کرد: به جای اینکه برای آنها زیرساخت را فراهم کنیم و امکانات اساسی را به وجود بیاوریم با دادن یارانه آنها را فقط به اندازه‌ای که سر پا بمانند و از بین نروند و متلاشی نشوند حفظ می‌کنیم، باید فکر جدی در این مورد انجام شود.

اشعری گفت: دولت باید از تصدی‌گری تا جایی که امکان دارد دست بردارد، البته آنجاهایی که بحث حاکمیتی دارد لازم است دولت وجود داشته باشد ولی آنجا که می شود مردم را فعال کرد مردم و بخش غیر دولتی را فعال کند. باید حمایت‌ها به سمت ارتقا برود و به سمت حفظ وضع موجود نرود و تمام حمایت‌ها به طرف رشد سوق پیدا کند.


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.