۲۸ فروردین ۱۳۹۴
اخبار برندگان جایزه ادبیات اتحادیه اروپا معرفی شدند

برندگان جایزه ادبیات اتحادیه اروپا معرفی شدند

«خبرگزاری کتاب متن» به نقل از آر‌تی‌تی نیوز، کمیسیون اروپایی روز سه‌شنبه برندگان جایزه سال ۲۰۱۵ ادبیات اتحادیه اروپا (EUPL) را در نمایشگاه کتاب لندن معرفی کرد.

برندگان امسال کارولینا شوتی(اتریش)، لوکا بکاواک (کرواسی)، گائل حوزی (فرانسه)، ادینا زوورن (مجارستان)، دونال رایان (ایرلند)، لورنزو آموری (ایتالیا)، اوندینه رادزویچیوته (لیتوانی)، آیدا هگازی هویر (نروژ)، ماگدالنا پاریز (لهستان)، دیوید ماچادو (پرتغال)، اسوتلانا زوخووا (اسلوواکی) و سارا استریدزبرگ (سوئد) هستند.

این جایزه بهترین نویسندگان تازه‌کار و رو به رشد اروپا را مورد تحسین قرار می‌دهد و برای کشورهایی که در کریتیو یوروپ، برنامه سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا برای بخش‌های فرهنگی و خلاقانه، شرکت کنند نیز باز است.

این تنها جایزه کتاب برای نویسندگان تازه مطرح شده سرتاسر اروپاست، بدون در نظر گرفتن کشور یا زبان اصلی آن‌ها. هر سال، نویسندگان شرکت‌کننده توسط هیات داوران ملی انتخاب‌شده نامزد می‌شوند. هر برنده ۵۰۰۰ هزار یورو برای تبلیغات اضافه در مورد کتابش و جلب توجه اذهان بین‌المللی به آن دریافت می‌کند و تشویق می‌شود تا برای دریافت بورس‌های ترجمه ادبی اتحادیه اروپا نیز ثبت نام کند.

جوایز امسال در مراسمی که روز بیست و سوم ماه ژوئن در کنسرت نوبل واقع در بروکسل برگزار می‌شود به برندگان اهدا خواهد شد.

سال پیش اسامي ۱۳ برنده جايزه اتحاديه اروپا براي ادبيات در روز اول نمايشگاه بين‌المللي كتاب فرانكفورت اعلام شده بود.

جايزه اتحاديه اروپا براي ادبيات به روي نويسندگان كشورهاي عضو اتحاديه اروپا گشوده است و برنامه‌اي حمايتي براي فرهنگ و بخش‌هاي خلاق است. هر سال گروه داوران ملي در يك سوم از كشورها- امسال ۱۳ كشور- نويسندگان برنده را انتخاب مي كند.

اين جايزه با همكاري كميسيون اروپا و با مشاركت با فدراسيون كتابفروشان اروپايي و مجلس نويسندگان اروپايي و فدراسيون ناشران اروپايي اهدا مي‌شود.

برنامه اروپاي خلاق با بودجه يك ميليارد و ۴۶ ميليون يورويي براي فاصله سال هاي ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ با افزايشي ۹ درصدي نسبت به دوره قبل فعاليت مي كند. اين برنامه حمايت كننده برنامه ترجمه ۴۵۰۰ كتاب از برندگان اين جايزه است كه موجب مي‌شود در نهايت ۲۵۰ هزار هنرمند، و متخصص فرهنگ با آثارشان به صورت بين المللي ديده شوند و در نهايت فرهنگ اروپا به سراسر جهان معرفي شود.

در دوره اول اجراي اين برنامه كه فاصله ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ را دربرمي‌گرفت، كميسيون اروپا با بودجه ۲.۵ ميليون يورويي براي هر سال براي بخش ترجمه و تخصيص بيش از ۲.۴ ميليون يورو براي پروژه‌هاي مشاركت در بخش كتاب اين پروژه را جلو بردند. تنها در سال اول اجراي اين پروژه بيش از ۳.۶ ميليون يورو براي ترجمه ادبيات اختصاص يافت.

در بخش مشاركت چاپ اين برنامه با صرف هزينه ۲۳ ميليارد يورويي، بيشتر از ۱۳۵ هزار نفر به صورت دايم به كار مي پردازند. نشر كتاب بخش مهمي از بخش فرهنگ و خلاقيت اروپاست كه بيش از ۴.۵ درصد از توليد ناخالص ملي اتحاديه اروپا را  دربرمي‌گيرد و ۸ ميليون شغل ايجاد مي‌كند.


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.