۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۴
هنر و ادبیات «گل های کاغذی» در پالایشگاه آبادان!

«گل های کاغذی» در پالایشگاه آبادان!

نگاهی به کتاب «گل های کاغذی» اثر تازه محمدعلی گودینی
*وحید نصیری کیا
* این یادداشت پیش از این در اختیار
خبرگزاری فارس قرار گرفته بود و منتشر شده است.

...باشنیدن این مطلب از رفتن باز ایستادم. گفتم: «عجب عجایبی!»
بعد دوباره راه افتادم و پرسیدم: «با این حساب و کتاب، پس حالا این همه انگلیسی توی تهران، زن هاشون برای زایمان کجا می فرستن؟!»
دو ماشین سواری مدل بالا، نرسیده به ما، از دو سمت مخالف از کنار هم گذشتند. سرنشین یکی از سواری ها خارجی بود. فرهاد گفت: «حالا کجاش رو دیدی مهندس! بابام تعریف می کنه سردر کلوپ تفریحی توی پالایشگاه، یه تابلو زده بودن و روش نوشته بودن «ورود ایرانی و سگ ممنوع!»
فرهاد نفسش را پرصدا بیرون دمید. تمام بدنم داغ شد. رو به سمتی که سواری خارجی رفته بود، تفی پراندم و گفتم: «لعنتی های بی وجدان.» بعد با نگاهی خیره توی چشم های فرهاد گفتم: «خیلی هم غلط کردن مو زردهای موذی چشم ذاغ.»
*
کتاب «گل های کاغذی» محمدعلی گودینی روایت دو نوجوان به نام های فرامز و فرهاد است که در دوران پیش از انقلاب برای ورود به دانشگاه تلاش می کنند. داستان از رفاقت این دو نوجوان و آماده شدن برای امتحانات نهایی آغاز می شود. پدر فرهاد که کارمند شرکت نفت است به دلیل مسایل سیاسی به آبادان تبعید شده است و باید خانواده خود را هم به آبادان ببرد. جدایی این دو دوست قدیمی بهانه ای برای شکل گیری حوادث داستان است.

موضوع محوری داستان نفوذ و سلطه انگلیسی ها بر منابع نفتی ایران پیش از انقلاب است، که نویسنده سعی دارد با تصویر کشیدن تحقیر ایرانیان توسط انگلیسی ها در مخاطب حس تنفر نسبت به این موضوع ایجاد کند. این موضوع با تکرار چندین باره عبارت «ورود ایرانی و سگ ممنوع!» دنبال می شود. در مقابل هم حس تنفر فرامرزدوست فرهاد در مسیر داستان بیشتر و بیشتر می شود.

نامه هایی که بین این دو دوست رد و بدل می شود و سفری که فرامز به آبادان می کند، همزمان با راه پیمایی مردمی فرامز را با بسیاری از مسایل آشنا می کند، به طوری که ساواک به او مشکوک شده و از او بازجویی می کند.
*
یکی از نقاط قوت کتاب های گودینی پرداختن به مضامین خوب است، ولی اشکال کار او این است که برای پرداختن به این مضامین داستان را آنطور که باید و شاید پرورش نمی دهد. گودینی دغدغه هایی برگرفته از بطن جامعه و تاریخ ما دارد ولی این مضامین در قالب داستانی جای نگرفته اند. رمان گل های کاغذی روان است ولی چندان فراز و نشیب ندارد، با اینکه مختصر است ولی در بسیاری از موارد توصیفاتی وجود دارد که چندان به کار داستان نمی آید و از  طرفی جذابیتی هم ندارند.
رمان فاقد تعلیق است و مخاطب را مجبور نمی کند تا حوادث را حدس بزند برای همین با وجود صفحات اندکش خواندنش کمی دشوار است. تکرار ها و پافشاری بر موضوعاتی که گاهاً خسته کننده می شوند از دیگر نقاط ضعف گل های کاغذی است.
اما این شرایط تا پایان کار ادامه ندارد. صفحات پایانی داستان ضرب آهنگ دیگری دارد و همین ها نقاط قوت این کتاب است. تعقیب و گریز، حوادثی که معمولی نیستند و حادثه های غیرمنتظره، پایانی جذاب را برای گل های کاغذی رقم زده است، به طوری که انگار داستان شروع شده است و مخاطب دوست دارد که ماجرا ادامه داشته باشد.
*
موسسه کتاب متن- گل های کاغذی
طراحی و ظاهر کتاب «گل های کاغذی» قابل تحسین است. در عین سادگی سعی شده است تا هماهنگی مناسبی با مضمون داستان ایجاد شود و هر کجا اشاره ای به باشگاه تنیس انگلیسی ها می شود تصویر روی جلد -که البته کمی هم دستکاری شده است- به ذهن متبادر شود، که این ارتباط در نوع خود بی نظیر است. قطع کتاب، اندازه قلم و نوع کاغذ کتاب را دوست داشتنی کرده است.
*
پرداختن و خلق داستان هایی با موضوعات انقلابی قطعاً مفید و قابل تقدیر خواهد بود. وقایع تاریخی و یا نیازهای اجتماعی که در قالب هنر می توانند به عموم جامعه انتقال یابند و تاثیر گذاری بیشتری داشته باشند و از طرفی هم آن ها را ماندگار کند. ولی لازمه این امر مهم اول آن است که این داستان ها بتواند عنصر مهم جذابیت را همراه خود کند و ثانیاً به آن موضوع در لایه های پنهان داستان بپردازد. گرچه روایت های دست اول به شرط آن که عنصر جذابیت را بتواند در خود داشته باشد قابل تامل است.
*
«گل های کاغذی» محمدعلی گودینی را نشر نارگل در 143 صفحه با قیمت 6 هزارتومان چاپ کرده است، که می تواند از فروشگاه اینترنتی کتاب متن تهیه کنید و با خواندنش در روزهایی که رو به گرما می رود لذت ببرید!


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.