۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
اندیشه و فرهنگ فرصتی برای شنیدن

فرصتی برای شنیدن

نگاهی به کتاب کوچک و کاربردی « گپ و گفت حرفه ای»؛ نکته های کاربردی در مصاحبه برای خاطرات شفاهی
*وحید نصیری کیا
این یادداشت پیش از این در اختیار
خبرگزاری فارس قرار داده شده است، که در سایت مشرق هم بازنشر داده شد.
داییِ من در انفجار سال 90 پایگاه موشکی ملارد به شهادت رسید. دوران نوجوانی اش را یا در جبهه های جنگ بود یا روی تخت بیمارستان. بعد از جنگ هم با مهارت هایی که داشت در صنایع هوا-فضا و موشکی سپاه مشغول شد. خاطرات و تجربیات زیادی از دوران جنگ در گردان بهداری لشکر 27 و ماجراهای موشکی داشت. از آزمون و خطاهایی که برای طراحی موشک ها می کردند، تست هایی که در بیابان های سمنان انجام می دادند و ... . حرف‏ های نگفته ای که با آن تنِ بی سر، به زیر خاک رفت و افسوس ثبت نشدنش ماند.
این ماجرای غم انگیر یک شخص خاص نبود. هر روز که یک جانباز شیمیایی شهید می شود، یا یک رزمنده فوت می کند بخشی از این پازل هزار تکه مفقود می شود.
کتاب «گپ و گفت حرفه ای» شاید مهم تر از وجه کاربردی اش این نکته را در ما بیدار می کند که هرچه سریع تر با حداکثر توانمان باید تاریخ شفاهی جنگ و انقلاب در همه ابعادش ثبت و ضبط کنیم.
*
«هیچ کس با خواندن کتاب، مصاحبه گر حرفه ای نشده است. این کتاب هم همین طور است. اما مطمئنم اگر نکات این کتاب را به خوبی تمرین و تجربه کنید، مصاحبه های خوبی خواهید داشت.» این سخن درستی است که نویسنده در مقدمه کتاب آورده است.
در این کتاب به نکته هایی اشاره شده است که از ورای تجربیات حاصل شده اند. برخی به خود مصاحبه و روند مدیریت آن بازمی گردد و برخی هم به حواشی آن. برخی نکات کلی اند و بعضی هم ریز و جزئی. به شما یاد می دهد که با چالش های مختلف چگونه برخورد کنید، اگر سوژه تان دوست نداشت درباره موضوعی حرف بزند چگونه از او حرف بکشید؟ چه سوالاتی بپرسید؟ چطور حرف های گوینده را راستی آزمایی کنید؟ و ... . بعد هم که تازه کار شروع می شود و باید متن را تنظیم کنید این کتاب شما را تنها نمی گذارد. نقطه آغاز و اوج داستان کجا و چگونه باشد؟ شاکله متن چگونه باشد؟ و ... .
با مطالعه این کتاب می توان از تجربه دیگران استفاده کنید و کارتان را صفر شروع نکنید، گرچه در عمل خواهید دید که کار چه مقدار سخت خواهد بود.
در پایان کتاب در فصل کوتاهی نویسنده به دنبال گفتن حرف تازه ای است: «... برای ثبت خاطرات و تاریخ شفاهی مانده در سینه های آدم های انقلاب و جنگ، فرصت بسیار کوتاه است. شاید باهر برآمدن آفتاب، یک یا چندتن از این آدم ها، از میان ما رخت برمی بندند. با این وصف، به هیچ بهانه و دلیلی، نمی توان از زیر بار تکلیف، شانه خالی کرد و هر کس با هر توان ...باید ورقی به صفحات این تاریخ و فرهنگ ارزشمند بیفزاید. مهم نیست که امروز کار شما مخاطبی داشته باشد یا نه، مجله ای یا ناشری بخواهد آن را چاپ کند یا نه، مهم این است که این کار را باید انجام داد.»
در آخر هم طرحی برای شناسنامه دار کردن اماکن و محل هایی که حوادثی از جنگ و انقلاب در آنها رخ داده است مطرح کرده است.
این کتاب با همه کوچیکی اش کار بزرگی را تدارک دیده است، شاید خیلی ها را تحریک کند تا کاری هرچند کوچک در زمینه حفظ و ماندگاری میراث جنگ و انقلاب اسلامی انجام دهند.
*
این کتاب را که آقای رضا مصطفوی آن را تدوین کرده است، موسسه شهید احمدکاظمی در 110 صفحه و قطع پالتویی با قیمت 5000 تومان چاپ کرده است
.


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.