۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴
یادداشت و مقالات «خریت» به نمایشگاه می‌رسد!

«خریت» به نمایشگاه می‌رسد!

*محمدرضا شهبازی
نمایشگاه کتاب با چند میلیون بازدیدکننده، چند ده هزار جلد کتاب و چند میلیارد هزینه آنقدر خبر در متن و حاشیه خود تولید می‌کند که خیلی‌هایش اصلا به چشم نمی‌آیند و بخت دیده شدن پیدا نمی‌کنند. این سری مطالبی که می‌خوانید هم از جمله همان بدبخت‌های بی‌اقبالی بوده‌اند که تا حالا به چشم نیامده‌اند و امسال برای اینکه دو زار مورد توجه قرار بگیرند لباس طنز پوشیده‌اند.
اینکه در نیمه شب هم منتشر می‌شوند برای این است که اخبار و گفت‌وگو و گزارش‌هایی با موضوع کتاب و کتابخوانی وقتی لباس طنز می‌پوشند به چشم خیلی‌ها زشت و بدقواره و حتی توهین کننده می‌آیند، چرا که ساحت کتاب و کتابخوانی اجل از این قرتی بازی‌هاست! پس همان بهتر که در تاریکی شب و زیر نور کم رمق ماه بیایند و بروند و جز به چشم اهلش نیایند و خاطری را نیازارند و به بادکنکی سوزن نزنند و نقاب از رویی برندارند و... و البته که آنها که باید بخوانند می‌خوانند. این اولین شماره از سری مطالبی است که اگر عمری بود قرار است به شماره پانزده هم برسند، خدا را چه دیدید!

گفتگوی «چاپ آخر» با مدیره اداره کل آماردهی نمایشگاه کتاب
من نگران آینده هستم!
چاپ آخر: از اینکه وقتتون رو در اختیار ما قرار دادید ممنونم، البته ما تا پایان نمایشگاه باز هم مزاحم شما خواهیم شد.
مدیر: اختیار دارید، بشوید!
چاپ آخر: اگر امکان داره می‌خواستم پیش‌بینی‌تون رو از میزان بازدید کنندگان نمایشگاه امسال بدونم؟
مدیر: پیش بیینی می‌کنیم امسال 6 میلیون بازدید کننده داشته باشیم.
چاپ آخر: دلیل خاصی برای این پیش بینی هم دارید؟
مدیر: نه، اصلا! ما هر سال 20 درصد میزاریم رو آمار سال قبل! اینطوری هر سال شاهد افزایش علاقه مندان به کتابخوانی در کشور هستیم.
چاپ آخر: بنابراین هیچ نگرانی از بابت استقبال از نمایشگاه ندارید؟
مدیر: نخیر، هیچ سالی نداشتیم، امسال هم نداریم.
چاپ آخر: ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.
مدیر: خواهش می‌کنم.
(- بیژن... آهای بیژن... همین آقا خبرنگاره رو هم جزو بازدید کننده‌های امسال بشمار...
- ولی آقا هنوز که نمایشگاه شروع نشده!
- حرف نزن.... بشمار!)

معرفی کتاب/ «خریت» به نمایشگاه می‌رسد!
خبرنگار «چاپ آخر» خبرهایی از آماده شدن آخرین کتاب استاد منوچهر میرزاباشی اصل و انتشار آن در نمایشگاه کتاب بدست آورده است.
«خریت» نام آخرین اثر استاد میرزاباشی اصل است که در آخرین مراحل چاپ است و هرجور شده به نمایشگاه خواهد رسید.
نویسنده این کتاب که قهرمانی مسابقات کشوری خرپلیس را در کارنامه دارد در گفتگویی درباره دلیل نگارش این کتاب گفت: راستش وقتی دیدم کتاب بیشعوری انقدر فروخته به خودم گفتم این کمال خریته که به نوشتن چنین کتابی اقدام نکنم!
این کتاب طبیعتا از بخشهای مختلفی تشکیل شده است که درونمایه آنها در یک جمله این است: «همه مردم یک خرِ درون دارند، باید این خر را شناخت تا بتوان از آن سواری گرفت.»

گفتنی است انتشارت «خرکیف» همراه هر نسخه از کتاب یک نشان –نشان خریت- هم به خریداران اهدا می‌کند که امکان نصب روی دیوار منزل، الصاق به لباس یا آویزان کردن از آینه خودرو در پشت آن تعبیه شده است.

مشاوره نمایشگاه/ فلافل و بن کتاب
«چاپ آخر» این امکان را فراهم کرده است که بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب سوالات خود را درباره مسائل مختلف نمایشگاه از کارشناسانش بپرسند و از زبان آنها پاسخ خود را بگیرند. شما هم از هر طریقی که به نظر خودتون میرسه میتونید سوالات خود را با بخش مشاوره نمایشگاه «چاپ آخر» در میان بگذارید.

سوال: سلام. ممنون که تریبونی شدید برای نسل ما! من دانشجویی هستم 21 ساله. 40 تومن برای ما بن کتاب نمایشگاه در نظر گرفتن. آخ شما بگو، 40 تومن هم پوله؟ الان هر کدوم از کتابای درسی من بالای 30 تومن قیمتشه. با این پول من چی میتونم بخرم. چهار روز دیگه هم امتحانام شروع میشه!

پاسخ: به نظر بنده شما برو کتابای درسیت رو از سال بالایی ها امانت بگیر. یه شب بری تو خوابگاه چرخ بزنی همه کتابات جور میشه. این بن رو هم ببر تو نمایشگاه آب کن! چهار پنج تومن دستت رو میگیره. برو یه فلافل دو نونه بزن حالش رو ببر. مشتری گیر نیاوردی من خودم سه تومن خریدارم!


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.