۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴
میز کتاب مهمانی کتاب ها!

مهمانی کتاب ها!

برنامه های ترویجی 2: میز کتاب؛ کتاب در دسترس!
یکی از مشکلات حوزه کتاب که هم عاملی است برای پایین بودن سرانه مطالعه و هم ضعف اقتصادی آن، فقدان و ضعف در بخش عرضه کتاب است. یعنی خیلی از افراد هستند که در موضوعات مربوط به کار و فعالیت شان و یا برای سرگرمی و تفنن علاقه به مطالعه دارند ولی کتاب خوب و تازه در دسترس شان نیست و نمی توانند برای مقصودشان کتاب های خوب را پیدا کنند، حالا یا از سر بی حوصلگی و تنبلی و یا مشغله زیاد! و شاید هم اینکه اصلاً مرکزی برای عرضه آثار مورد علاقه شان نمی شناسند و یا اساساً وجود ندارد و ... .
از طرفی هم وقتی وارد یک کتابفروشی می شوند-مخصوصا اگر آقای کتابفروش زیاد کاربلد نباشد-شما حداقل با هزار عنوان کتاب و شاید هم خیلی بیشتر روبرو هستید که شاید 70-80 درصد آنها به کار شما نیاید!

خوب راه حل چیست؟! اگر کتابخوان حرفه ای باشید با گشت و گذار و آزمون و خطا بالاخره راه را پیدا می کنید...بالاخره یک مسیری برای پیدا کردن کتاب های خوب وجود دارد. یک کتابفروشی خوب که چند وقت یکبار به آن سربزنید، جستجو در اینترنت، فروش تلفنی و ... .
ولی این دسته آدم ها -که این همه به خودشان زحمت بدهند- کم هستند و از طرفی هم مراکز عرضه کتاب برای بیشتر افراد در دسترس و لااقل سهل الوصول نیست، که همه را به آنها ارجاع دهیم.
یک راه کار واسطه وجود دارد؛ اینکه کتاب ها را به میان این افراد ببریم. «میز کتاب» هدفش همین است، یعنی کتاب های خوب و تازه های کتاب را میان جمع هایی که سلیقه ها و نیازهای مشترک و نزدیک به هم دارند می برد، تا هم آنها در میاه انبوه کتاب ها سردرگم نشوند و هم آسان تر کتاب ها به دست شان برسد. در این میان اگر کسی باشد که بخواهد با اصل ماجرا ارتباط پیدا کند به فروشگاه های متناسب معرفی شود و چرخه توزیع و فروش کتاب هم تقویت می شود.

این «میز کتاب» که پیش از این با عنوان های مشابه مثل «ویترین کتاب» هم مطرح و اجرا شده است، می تواند در یک اداره، یک مدرسه، حوزه علمیه، دانشگاه، مسجد و ... برپا شود. فقط یک آدم کتابخوان و پای کار می خواهد. اگر شما هم چنین دغدغه ای دارید حتماً با ما تماس بگیرید.

میز کتاب حوزه
اولین «میز کتاب» به دلایل کاملاً شخصی در یکی از حوزه های تهران شروع به کار کرد. این میز که از اسفند 92 کار خود را آغاز کرده است بیش از 400 کتاب را به طلاب این حوزه معرفی کرده است. لذا پس از برگزاری چیزی حدود 30 هفته تصمیم گرفتیم این امکان و این ایده را با حوزه ها و طلاب دیگر به اشتراک بگذاریم تا آنها هم از این میز استفاده کنند.
«میز کتاب حوزه» که با هدف آشنایی با تازه های کتاب و کتاب های خوب در تمام موضوعاتی که یک طلبه نیاز به مطالعه دارد -و یا حتی نیاز به معرفی و هدیه کتاب- هرهفته میزبان 10-15 کتاب است. این کتاب ها در موضوعات مرتبط با علوم حوزوی، دفاع مقدس، ادبیات، تربیت و خانواده و کودک به مخاطبان عرضه می شود.
طلاب سراسر کشور می توانند بصورت انفرادی و یا گروهی از این میز استفاده کنند. هرهفته میزکتاب جدید در سایت قرار می گیرد، شما می توانید این کتاب ها را با ده درصد تخفیف بصورت اینترنتی و پستی خریداری کنید. همچنین اگر علاقه دارید این میز در حوزه شما اجرا شود می توانید با ما تماس بگیرد و با اطلاع از شرایط  و چگونگی روند کار هر هفته کتاب را  در حوزه خود به اشتراک بگذارید.

تک کتاب دانشگاه
یکی از برنامه هایی که تشکل های دانشجویی به مناسبت های مختلف برگزار می کنند، نمایشگاه کتاب است. ما خودمان هم زمان دانشجویی چنین برنامه ای را برگزار می کردیم. فکر هم می کردیم-و همچنان خیلی ها فکر می کنند- کار خوب این است که شرایطی فراهم کنیم که دانشجویان با 30-40 درصد تخفیف کتاب ها به دست شان برسد. این برنامه هم یک دردسر بزرگ برای خودمان بود و هم فروشگاه کتاب یا انتشاراتی های طرف حساب خودمان. به طوری که الان وقتی آمدیم این طرف میز عطای این کار را به لقایش بخشیده ایم. ولی یک پیشنهاد جایگزین و خیلی بهتر برای هر دو طرف داریم، به قول مذاکره کننده ها برد-برد! البته یک برد-برد واقعی!
پیشنهاد ما برای دانشجویان و تشکل های دانشجویی به شکل دیگری است. در دانشگاه ها بهتر است هر هفته یا دوهفته یکبار، 1-3 عنوان کتاب عرضه شود. دانشجویان با توجه به علاقه خود می توانند این کتاب ها را در نشریات دانشجویی معرفی و نقد کنند. اسم این طرح را هم من گذاشتم «تک کتاب»! شما هرچیز دیگری می خواهید صدایش کن.
اگر علاقه دارید این چراغ در جمع شما هم روشن شود، خودتان دست به کار شوید یا با ما تماس بگیرید تا باهم این طرح را راه بیاندازیم. در هر دانشگاهی هست دست به کار شوید!

مشاغل و مکان های دیگر
مساجد، ادارات، مدارس، مراکز درمانی و ... می توانند در طرح شرکت کنند. کافی با ما تماس بگیرید.

9124715626
MATNBOOK@GMAIL.COM

 


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.