۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
یادداشت و مقالات در جست و جوی کتاب محبوب!

در جست و جوی کتاب محبوب!

توصیه هایی برای بازدید مفیدتر در نمایشگاه کتاب-1
*حسام الدین مطهری
این مطلب بخشی از کتاب «راهنمای کتاب» حسام الدین مطهری است که نشر آرما منتشر کرده است. برای مطالعه بقیه مطالب کتاب می توانید آن را از فروشگاه متن تهیه کنید.
اشاره: سالانه بسیاری از ایرانیان از شهرهای مختلف و تهران برای بازدید و خرید از نمایشگاه کتاب تهران به این شهر می آیند. صرف نظر از خوبی و بدی این کار، بسیاری از بازدیدکنندگاه اشتباهات مرسومی را در ایام بازدیدشان مرتکب می شوند که در این مطلب سعی شده است با ارائه راهنمایی هایی از آن ها کاسته شود.


یک نکته مهم درباره نمایشگاه
نمایشگاه کتاب مثل جمعه بازار است؛ یعنی درصد بالایی از اجناسش بنجل محض اند و شما باید خوش شانس یا خوش فکر باشید که از میان چند درصد کتاب خوب صید دلچسبی داشته باشید. اینکه چون اسمش نمایشگاه کتاب است پس همه اجناسش به درد بخور است تصوری نادرست است.

فهرست خرید داشته باشید
بدون فهرست خرید، خرید شما از نمایشگاه هیجانی خواهد بود. خرید هیجانی و احساسی لا به لای خریدهای برنامه ریزی شده بد نیست، ولی اصل باید بر خرید بر اساس فهرست باشد. ببینید چه میزان پول می توانید برای خرید کار بگذارید، بعد فهرست خریدتان را تدوین و اولویت بندی کنید و به نمایشگاه پا بگذارید. یادتان باشد شما در نمایشگاه فرصت چندانی برای خرید بر اساس بررسی تک تک کتاب ها ندارید، بنابراین باید تا حدود زیادی برنامه از پیش تعیین شده داشت.

غرفه بندی ها چطور است؟
به اولین غرفه که رسیدید نپرسید: «آقا فلان کتاب را دارید؟» جایگاه این سوال کتابفروشی هاست نه نمایشگاه کتاب. در نمایشگاه کتاب، کتابفروش ها کتاب عرضه نمی کنند بلکه این ناشران هستند که کتاب هاشان را می فروشند. ناشر کسی است که کتاب را چاپ می کند و کتابفروش کسی که کتاب را می فروشد.
در نمایشگاه کتاب تهران و نمایشگاه های استانی کتاب، غرفه ها بر اساس حروف الفبا به ناشران اختصاص داده می شود. وقتی وارد فضای نمایشگاه کتاب می شوید، هر راهرو مختص یک یا چند حرف الفبایی است. مثلاً نشر آرما در بخش الف جانمایی می شود.در ابتدا و انتهای هر راهرو هم اسامی ناشران و شماره غرفه ها نصب شده است.
فروش کتاب های دیگر ناشران در غرفه یک ناشر قانوناً تخلف محسوب می شود. بنابراین، تکرار می کنم که هر ناشر فقط کتاب هایی را می فروشد که خودش چاپ کرده است سؤال بپرسید وگرنه باید طور دیگری کتابتان را دنبال کنید.

چطور کتابم را پیدا کنم؟
راهنمایی های متنوع اما ناکافی برای یافتن کتاب در اختیار شماست. متاسفانه همیشه و در طول سالیان، بخش راهنما در نمایشگاه با مشکلاتی مواجه بوده است. بخشی از اطلاعاتشان غلط و بخشی از آنها به دلیل پی گیری نکردن ناشر ناقص است، اما می توان از همین جرعه برای رفع عطش بهره گرفت. اگر نمی دانید ناشر کتابی که در پی اش هستید کدام ناشر است، بهتر است اولین جایی که مراجعه می کنید بخش راهنما یا اطلاعات باشد. اسم کتاب را بدهید و بخواهید محل قرار گیری غرفه ناشر را به شما بگویند.

آیا می توان از ناشران درباره غرفه ها سوال کرد؟
اگر دوست دارید غرفه دار با عصبانیت پاسخ منفی به شما بدهید یا اصلاً جوابی نگیرید این کار را بکنید. واقعیت این است که ناشران(غرفه دارها) راهنمای شما نیستند. آن ها صرفاً فروشنده اند و به خاطر ده روز کار مداوم خسته و کم تحمل می شوند. پس فقط از راهنماهای مستقر در هر بخش سوال کنید.

اگر اسم کتاب را ندانم چه؟
اگر اسم کتاب ا ندانید و فقط بدانید دنبال کتابی درباره فلان موضوع هستید، کار کمی سخت است اما نشدنی نیست. کافی است پیش از آمدن به نمایشگاه، ناشر تخصصی انتشار دهنده آن نوع کتاب را شناسایی کنید و بعد در نمایشگاه به غرفه اش سربزنید تا ببینید کتابی را که می خواهید دارد یا نه.

اگر ناشر کتاب در نمایشگاه حاضر نباشد چه؟
در این صورت باید از خیر یافتن آن کتاب در نمایشگاه بگذرید و بعداً به فروشگاه های کتاب یا دفتر همان ناشر مراجعه کنید.

اگر چاپ یک کتاب تمام شده باشد یا ناشرکتاب را به نمایشگاه نیاورده باشد چه؟
ممکن است کتابی پس از سال ها تجدید چاپ نشده باشد و ناشر، به دلیل محدودیت زمانی وضع شده در قانون نمایشگاه، نتوانسته باشد کتاب را به نمایشگاه بیاورد. در این صورت کارت ویزیت ناشر را بگیرید و بعد از نمایشگاه با آنها تماس بگیرید تا به طریقی کتاب را به دستتان برسانند.

آیا در یک روز می توانم از همه بخش های نمایشگاه بازدید کنم؟
برای بازدید کیفی، جواب منفی است. مثلا باید برای بخش کودک و نوجوان و بخش عمومی حداقل دو روز مختلف اختصاص داد.

چه ناشری چه چیز جدیدی آورده است؟
اگر خیلی اهل برنامه ریزی و طبقه بندی هستید، ساعاتی را برای گرفتن فهرست آثار ناشران(کارنامه نشر) اختصاص بدهید. این فهرست شما را در انتخاب آثاری که دنبالش هستید یاری می کند. همین طور پیش از برگزاری نمایشگاه و در ایام برگزاری می توانید با مرور خبرهای حوزه نشر خبرگزاری ها از برخی تازه های نشر مطلع شوید.

*راهنمای کتاب: حسام الدین مطهری: نشر آرما.ص60-62.


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.