۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴
اخبار بازدید رهبر از نمایشگاه کتاب!

بازدید رهبر از نمایشگاه کتاب!

حاشیه هایی از بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب 28
روایت رئیس حوزه هنری از بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب ‌۲۸‌

محسن مومنی شریف، رئیس حوزه هنری با اشاره به حضور رهبر انقلاب در غرفه سوره مهر گفت: ایشان همیشه محبت خاصی به کارهای انتشارات ما دارند، بیشتر کتاب ها را می شناختند و درباره ادامه آن‌ها سوال پرسیدند که از جمله این موارد جلد دوم کتاب «دسته یک» بود. دیگری ادامه رمان «جاده جنگ» بود و همچنین از کتاب خاطرات آقای رفیق دوست هم سوال کردند که جلد دوم آن چاپ شده است یا نه.

وی افزود: کتاب «پنهان زیر باران» از سردار علی ناصری که در حوزه خاطرات نوشته شده را نیز رهبر انقلاب برداشتند و تورقی کردند. همچنین ایشان در رابطه با کتاب های کودک و گویا هم سوالاتی پرسیدند.

رئیس حوزه هنری تصریح کرد: بازدید ایشان تقریبا 20 دقیقه از سوره مهر طول کشید. ایشان همچنین درباره استقبال مردم از کتاب و فروش پرسیدند که بنده به ایشان گفتم استقبال مردم از کتاب های حوزه انقلاب و دفاع مقدس همیشه کم نظیر است.

وی با بیان اینکه برخی آمارهای غلط در رابطه با کتاب های دفاع مقدس و انقلاب داده شده است اظهار داشت: من در این بازدید گفتم ما به کسی کتاب مجانی نمی دهیم. کتاب های ما خوانده می‌شود و نمونه آن همین کتاب دا است که 2 میلیون ایرانی آن را خوانده اند، حال آن که این کتاب در 1 میلیون نسخه منتشر شده است.

استقبال رهبر انقلاب از کتاب‌های تعاملی در غرفه سوره مهر
امین نادری، مدیر سوره مهر الکترونیک، درباره حضور رهبر انقلاب در بیست و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران گفت: من کتاب‌های گویا را برای ایشان توضیح دادم. ایشان پرسیدند که این آثار با صدای خود مؤلفان است یا با صدای دیگران، که من در پاسخ به ایشان گفتم که اشعار آقای بیابانکی و موسوی گرمارودی با صدای خودشان ضبط شده است و آثار دیگر از طریق صداپیشگان حرفه‌ای بوده است.

وی ادامه داد: و بعد از آن کتاب‌های تعاملی به ایشان نشان داده شد و تحسین کردند و گفتند کار خوبی است.

نادری یادآور شد: کتاب‌های چندرسانه‌ای نیز به ایشان نشان داده شد و گفتم: بعد از نامه شما به جوانان غربی، کتاب «آنک آن یتیم نظرکرده» به سه زبان در بازار جهانی به‌صورت اپلیکیشن عرضه شد. ایشان بلافاصله میزان استقبال را پرسیدند، که من گفتم با توجه به اینکه زمان کمی از این کار می‌گذرد، استقبال خوب بوده است. ایشان در هر مرحله‌ای که کارها به ایشان توضیح داده می‌شد، تحسین می‌کردند و در آخر هم من چفیه ایشان را خواستم که ایشان لطف کردند و چفیه خودشان به دستم رسید. این بهترین مزد برای ما بود.

تحسین رهبری از عنوان کتاب «زینب؛ فریاد فریادمند»
هبر معظم انقلاب در بازدید از نمایشگاه کتاب تهران با حضور در غرفه انتشارات بین الملل، برخی از کتاب های این ناشر را تورقی کردند و در پاسخ به توضیحات ناشر درباره کتاب «زینب؛ فریاد فریادمند» اثر آنتوان بارا، فرمودند: نویسنده مسیحی عنوان بسیار زیبایی برای این کتاب انتخاب کرده است.
زمانی که ناشر به ایشان گفت که نویسنده مسیحی پس از رونمایی از کتاب نسخه ای از آن را برای ایشان هدیه کرده است و در ابتدای آن نیز جملانی رانوشته است.، رهبری فرمودند بسیار جالب است.
مجموعه آثار صحابه پیامبر و  عالم ربانی از دیگر آثار انتشارات بین الملل بود که رهبر انقلاب این کتاب ها را تورق کردند و فرمودند کتاب های ارزشمندی است.

رهبر انقلاب همچنین در بازدید از غرفه شهید ابراهیم هادی، از مسئول غرفه درباره میزان استقبال جوانان از کتاب های منتشر شده توسط این انتشارات که عمدتا درباره شهدای دوران دفاع مقدس است پرسیدند که غرفه دار گفت: نسبتا این کتاب های مخاطبانی دارند اما عمده جوانان به دنبال کتاب های منتشر شده با موضوع شهدای علمی و شهدای مدافع حرم هستند. 

ایشان همچنین شمارگان این کتاب ها را از مسئول غرفه خواستار شدند.

جزئیات بازدید رهبری از غرفه انتشارات سخن و فرهنگ معاصر
رهبر انقلاب در بازدید صبح امروز خود از نمایشگاه کتاب تهران با حضور در غرفه انتشارات سخن از مجموعه شعرهای عبدالحسین زرین کوب دیدن کرده و ضمن جویا شدن احوال خاندان علمی از مدیر انتشارات سخن، فرمودند: خاندان علمی از قدیمی های نشر هستند که چندین نسل در حوزه نشر فعالیت داشته اند.

رهبر انقلاب هم چنین در بازدید از غرفه فرهنگ معاصر کتاب های هم چون «چین» اثر هنری آکسیینجر، فرهنگ معاصر عربی ـ فارسی، آسمان جان و مجموعه کتاب های نصرالله پورجوادی را تورق کردند.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی راد سخنگوی هیئت نظارت بر ضوابط نشر در این غرفه توضیحاتی را درباره انتشارات فرهنگ معاصر خدمت رهبری مطرح کرد و گفت: 90 درصد تولیدات این ناشر فرهنگ است و تقریباً  همه کتاب هایی را که به صورت افست از کتاب های خارجی منتشر می کند،  حقوق معنوی ناشران را پرداخت می کند. 

جزئیات بازدید رهبر انقلاب از غرفه انتشارات «نی»، «ثالث» و «ققنوس»
رهبر معظم انقلاب با حضور در غرفه انتشارات «نی»،کتاب های «حکمت، معرفت و سیاست در ایران» « فرهنگ پسامدرن»؛ «تفسیرهای جدید بر فیلسوفان سیاسی مدرن» ؛«تاریخ فلسفه سیاسی», « «کینکاس بوربا»، «شرلی», « نواندیشان ایرانی؛ تاریخچه اندیشه سیاسی غرب» و « تضاد دولت و ملت، نظریه تاریخ و سیاست در ایران» را تورق کردند. 

ایشان همچنین پس از معرفی کتاب جنبش دانشجویی پلی تکنیک ایران ایشان ایراد وارد کردند که چرا از واژه «پلی تکنیک» به جای «امیر کبیر» استفاده شده است? رهبر انقلاب همچین از غرفه انتشارات ثالث هم بازدید کردند.
جعفری مسئول غرفه ثالث با اشاره به جزئیات حضور مقام معظم رهبری در غرفه این انتشارات گفت: ما در این بازدید تعدادی از آثارمان را به ایشان اهدا کردیم. 

در ادامه بازدید رهبر انقلاب همچنین از غرفه «ققنوس» هم بازدید کردند.
مهدی حسین زادگان مدیر داخلی انتشارات ققنوس درباره حضور ایشان در این غرفه گفت: وقتی ایشان وارد غرفه شدند از تعداد عناوین پرسیدند که ما 360 عنوان را به ایشان گفتم. ایشان از این میزان تعب کردند، چرا که 2 سال پیش در بازدید از غرفه زمانی که وضعیت کاغذ وضعیت مناسبی نداشت، انتظار تعداد بیشتری کتاب را داشتند اما به نظر می رسد با وجود این، امسال از این تعداد عنوان امسال راضی بودند.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب در این بازدید تعدادی از آثار را تورق زدند که از جمله این موارد «تاریخ جهان» و «تاریخ خلیج فارس» بود ایشان از اینکه یک نویسنده خارجی با عنوان خلیج فارس کتابی نوشته اند تقدیر کردند .همچنین ایشان کتاب «ظهور ژاپن مدرن» و «نقش برجسته های نویافته ساسانی» را نیز تورق کردند که کتاب دوم به دلیل اینکه تالیف یک نویسنده داخلی بود مورد تحسین ایشان قرار گرفت. «جنبش های فاشیستی» دیگر کتابی بود که ایشان آن را تورق کردند و از این نظر که یک نویسنده آلمانی مقدمه ای به فارسی برای این کتاب نوشته است، به کتاب توجه کردند.
نشر ققنوس تمام این عناوین را به ایشان اهدا کردند.

رهبر انقلاب سراغ حسین بهزاد را می‌گرفت
رهبر انقلاب در بازدید صبح امروز خود از نمایشگاه کتاب تهران در غرفه انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی حضور یافتند.

حجت الاسلام رشاد رئیس پژوهشگاه درباره بازدید ایشان از این غرفه گفت: در ابتدای بازدید توضیحاتی را درباره دانشنامه فاطمی خدمت ایشان بیان کردم. البته ما دانشنامه را پیش از این خدمت رهبری ارسال کرده بودیم که ایشان فرمودند کتاب را تورقی کرده ام اما هنوز فرصت مطالعه آن را نیافته ام.اما اینکه بر اساسا تعالیم حضرت زهرا و نوع زندگی ایشان یک سبک زندگی تعریف کرده ایم، قدم با ارزشی است.

در غرفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی مجموعه کارکنان،  انگشتری فیروزه را تقدیم رهبر انقلاب کردند. هم چنین در خلال بازدید برخی مسئولان غرفه ها از رهبر انقلاب چفیه هایی را هدیه گرفتند.

رهبر انقلاب هم چنین با حضور در غرفه انتشارات سریر فرهنگ نامه دفاع مقدس، حبیب، تولدی دیگر(جلد دوم گردان نهم) و کتاب شناسنامه های مناطق را تورق کردند. گلعلی بابایی رئیس سازمان هنری و ادبی دفاع مقدس در جریان این بازدید به ایشان گفت: شناسنامه های مناطق طبق فرمایشات شما تدوین و منتشر شده است. رهبر معظم نیز فرمودند کتاب «حبیب، تولدی دیگر» روز گذشته به دستم رسیده است.

رهبر انقلاب هم چنین از بابایی احوال حسین بهزاد را جویا شدند که بابایی گفت: ایشان در آرزوی دیدار شما هستند. رهبری نیز فرمودند که  همه ما را می بینند،  ایشان هم بیایند بیت.
حضرت آیت الله خامنه ای در بازدید از راهروی 20 در غرفه شهید زین الدین احوال مادر شهید را جویا شدند و درباره شهدای زین الدین فرمودند: زین الدین ها شهدای شاخصی بودند.

معظم له هم چنین در غرفه انتشارات صادق  درباره کتاب «کبریت احمر» پرسیدند بیشتر چه مخاطبانی آن را می خرند؟ که مسئول غرفه در پاسخ گفت:  طلاب بیشترین خریدار آن هستند.
رهبر انقلاب هم چنین در غرفه انتشارات شهرستان ادب نیز حاضر شدند و ضمن تورق کتاب های «از آخر مجلس»، «شناختنامه قزوه»  و «سال گرگ» رباعی معروف میلاد عرفان پور که در پشت جلد کتاب «از آخر مجلس» منتشر شده است را زمزمه کردند و فرمودند این کتاب از میلاد است.

معظم له هم چنین در پاسخ به توضیحات صالحی معاون فرهنگی ارشاد درباره کتاب های شهرستان ادب فرمودند: الحمدالله مجموعه آثار خوب است.

*منبع: مجموعه اخبار تسنیم

 

 


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.