۰۶ آذر ۱۳۹۴
هنر و ادبیات ورود به منطقه ممنوعه!

ورود به منطقه ممنوعه!

نگاهی به کتاب «جایی که خیابان ها نام داشت»؛ رنده عبدالفتاح
«رنده عبدالفتاح» در میان مخاطبان نشر آرما نامی آشنا است آن هم به واسطه کتاب معروف «بهم میاد» که در سال‌های گذشته از این ناشر در بازار کتاب منتشر شده بود. اکنون دوباره کتاب دیگری از این نویسنده از سوی نشر آرما راهی بازار کتاب ایران شده که این بار موضوع آن به سرزمین‌های اشغالی دلالت دارد.

«جایی که خیابان‌ها نام داشت» روایتی داستانی که در قالب یک قصه ماجراجویی کودکانه است ظلمی که بر ملت مظلوم فلسطین رفته را به تصویر کشیده است. حیات، دختر نوجوان فلسطینی با همراهی دوست مسیحی‌اش سامی در اقدامی متهورانه خطری بزرگ را به جان می‌خرد و از اردوگاه آوارگان وارد منطقه ورود ممنوع در سرزمین مادری‌اش می‌شود تا به تنها آرزوی مادربزرگ پیرش که سال‌های دور از خانه و زمین‌های کشاورزی‌اش رانده شده جامه عمل بپوشاند.

نویسنده نشان می‌دهد که اگر بگیر و ببندهای در سرزمین‌های اشغالی در اوج قرار دارد اما این رفتارهای ددمنشانه عوامل رژیم صهیونیستی نمی‌تواند مانع از جریان پیدا کردن زندگی در دل‌ها و رفتار ملت تحت ستم فلسطین داشته باشد. «حیات»، دختری که شخصیت اصلی داستان است و ماجراها از نگاه او روایت می‌شود به مسائلی توجه می‌کند که تنها از زاویه دید یک نوجوان قابل رویت است و شاید برای دنیای بزرگترها بی معنی باشد و این جزئی‌نگری بر جذابیت‌های داستان می‌افزاید.

همه اینها باعث می‌شود تا روح دختر نوجوان فلسطینی آنقدر بزرگ شود که درک کند «این همه با اینکه می‌تواند عذاب‌آور باشد می‌تواند امیدبخش و شفابخش نیز باشد»، با اینکه می‌داند در زندانی بزرگ که دور تا دور آن دیوار کشیده شده زندگی می‌کند می‌داند باید «برای چیزی بیش از بقا و زنده ماندن تلاش کند»، او اکنون امید دارد و می‌داند که دنیا روزی خواهد فهمید آنها تنها خواسته‌اند همچون ملتی آزاد زندگی کنند. ملتی که صاحب کرامت و هدف است.

«من قدس را از دست دادم حیات. غم و اندوه به گلویم چنگ انداخته. همه‌اش روستا و خانه‌ام که از سنگ آهک ساخته شده بود جلو چشمم است. همه‌اش رادیویی را که پدربزرگت از بازار قدیمی شهر خرید می‌بینم. رادیو را توی آشپزخانه گذاشته بودم. پنجره‌های قوس‌داری که رو به تپه‌ها باز می‌شد جلوی چشمم است. هر پنجره چارچوبی سنگی داشت. می‌توانم بوی درخت‌های یاس و بادام و باغم را حس کنم و درختان زیتونی را که میوه‌اش چیده شده به یاد بیاورم... شش مایل بیشتر با قدس فاصله ندارم ولی نمی‌توانم به آنجا بروم. هیچ‌وقت مکانی را که توی آن به دنیا آمدم و خانه‌ای را که با لباس عروس وارد شدم نخواهم دید. درختان زیتونم حیات! چقدر دلم برایشان تنگ شده! اطراف خانه‌ام یازده درخت بود. اگر خانه را ببینی عاشقش می‌شوی...»

این رمان 264 صفحه‌ای که رنده عبدالفتاح آن را نوشته و مجتبی ساقینی آن را نوشته با قیمت 11 هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان به آن است.

*منبع: فارس


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.