۰۶ آذر ۱۳۹۴
هنر و ادبیات یک تن و هفتاد و دو تن

یک تن و هفتاد و دو تن

نگاهی به کتاب «سقای دیگر» صادق عاشورپور
یک مجموعه ی هفت جلدی نمایش های ایرانی، اثری تحقیقی درباره ی قصه ها، بازی ها و نمایش های عامیانه با عنوان «کوچه ها، بازی ها و محله ها» که جایزهی کیفیت پژوهش را از فرهنگستان هنر از آن خود نموده و از پی همه آنها، ده ها نمایشنامه که عموما از محتوای آیینی و سنتی و تعدادی نیز از مضمون دفاع نقدس برخوردارند، تنها بخشی از آثار صادق عاشورپور هستند. عاشورپور که فعالیت تئاتری خود را از ۱۶ سالگی آغاز کرده، عزم خود را جزم کرده تا جانی تازه به قصه ها و بازی های عامیانه ی ایرانی بدمد، به گونه ای که توانسته به تنهایی بیش از ۴۰۰ قصه را با مضمون قهرمانی کچل از داستان های کوچه و بازار جمع آوری کند.

«سقای دیگر» اما با جنبشی که کتاب سقای آب و ادبِ سید مهدی شجاعی در ذهن و دل او ایجاد کرد متولد شد. کتابی که سالها بعد با رخصت از شجاعی نوشتناش به صورتی یکدست و منسجم کلید خورد.
سقای دیگر در قالب نمایشنامه با خط زمانی پنهان، اما یکدست و مرتب براساس تاریخ وقایع و هسته ی کلیدی محتوا و کلام، بدون تغییر توانسته تصویری از عباس علمدار نشان دهد که نه ترحم خواننده را برمی انگیزد و نه روایت را به گونه ای خشک و شکننده و صرفا جهت اطلاع ما به خوردمان می دهد. دیدگاهی دراماتیک در توصیف حضرت ابوالفضل العباس و رشادت های وی که از زبان شمر و خود یزید به خواننده ارائه می شود. در این میان اما از صفین گرفته تا کربلا، محوریت عباس علمدار -همانطور که خود عاشورپور میخواسته و عنوان کتاب نیز نویدش را داده- به قوت خود باقی میماند و این را می توان نقطه قوت و اطمینان کتاب دانست.

عاشورپور توانسته هیبتی محکم و استوار و در عین حال جان فدای برادر از حضرت عباس در خلال سطور این کتاب به تصویر بکشد. شاید بتوان عینیت این دو خصیصه را در دو نقل قول از کتاب دید و به همین بسنده کرد. اول، جایی که حضرت در جواب شمر در روز واقعه میگوید:

«ای شمر! کیست که نداند دانه بر صخره پاشیدن بیخردیست؟! من به هشدارتان کوشیدم، نه به دادن نصایح.»

و دیگر آنجا که در لحظات شهادت به برادر عزیز خود حسین میگوید:
«در واپسین دم حیاتم، این برادرم حسین است که سر مرا به دامان گرفته است، دردم این است که ساعتی دیگر، آیا کسی هست که سر حسین به خاک و خون افتاده را به دامن گیرد؟»

خواندن این کتاب کم حجم، گزارشی جدید از مختصات بزرگی و عظمت سقای کربلا به مخاطب می دهد که لطف و صفای آن را صادق عاشورپور با مقدمه ای ارزشمند از سید مهدی شجاعی به خواننده هدیه کرده است.

*منبع: الف


مطالب مرتبط


نظر شما چیست؟

برای نمایش عکس از gravatar یا دریافت پاسخ از مدیر. ایمیل شما به صورت عمومی نمایش داده نخواهد شد.

نظرات

نتیجه ای یافت نشد.