موسسه کتاب متن-تفحص-حمیدداوود آبادی-موسسه شهید کاظمی

تفحص

نویسنده: حمید داوودآبادی

انتشارات: موسسه سرلشکر شهید حاج احمد کاظمی

موضوع: دفاع مقدس

موضوعات فرعی: خاطرات دفاع مقدس تفحص

سال چاپ: 1393

قیمت: 12000 تومان

خریـــــــد

درباره کتاب تفحص

این کتاب حاصل سفرهای حمید داودآبادی به فکه و گزارش های وی از عملیات تفحص، کشف و تشییع شهدا ار فکه تا تهران است. در مقدمه کتاب بعد از اینکه نویسنده توضیح می دهد چگونه شهدا پیدا می شوند به مراحل شناسایی شهید بعد از یافتن شهدا اشاره می کند. سپس خاطراتی از عملیات تفحص با عنوان هایی چون «آن پیرمرد سالخورده»، «کنار جنازه عراقی»، «وقتی مین والمری گل کرد» و ... بیان شده است. در پایان این کتاب تصاویری دیدنی و منتشر نشده از عملیات تفحص و فعالیت های مربوط به این فعالیت با ارزش و مقدس ارائه شده است.

چگونه و چرا پیکر شهدا در مناطق جنگی باقی می ماندند؟، چگونه و به چه وسیله پیکر شهدا پس از سال ها، پیدا می شوند؟، چگونه استخوان های شهدای ایرانی و اجساد عراقی تفکیک می شوند؟، چگونه پس از سال ها، مکان دفن شهدا در مناطق عملیاتی شناسایی می شود؟، چگونه و چرا نیروهای تفحص در عملیات کشف شهدا، خود به شهادت می رسیدند؟، و ده ها و بلکه صدها «چگونه» دیگر، که طی تحقیق میدانی در مناطق عملیاتی تفحص و گفت وگو با پیشکسوتان تفحص و جستجوی پیکر مطهر شهدا، در کتاب تفحص به آنها پاسخ داده شده است. تفحص اولین و تنها کتابی که به سوالات و ابهامات پیرامون باقی ماندن، کشف، تبادل و تشییع پیکر مطهر شهدای دفاع مقدس، مستند و معتبر پاسخ می دهد.

در بخشی از این کتاب خاطره ای با عنوان «شهید خفته در برانکارد» آمده است: «یکی از مواردی که خیلی انسان را تحت تأثیر قرار می داد و بغض گلوی آدم را می گرفت، شهدایی بودند که با برانکارد دفن شده بودند و این نشان دهنده این بود که آنها به حال مجروحیت دفن شده اند. در منطقه والفجر یک در فکه، زیر ارتفاع 112، به پیکر شهیدی برخوردیم که روی برانکارد، آرام و زیبا داراز کشیده بود. سه تا قمقمه آب کنارش قرار داشت. هر سه تا قمقمه پر بودند از آب. احساس خودم این بود که نیروها هنگام عقب نشینی نتوانسته اند او را با خودشان ببرند، برای همین، هرکسی که از راه رسیده، قمقمه اش را به او داده تا حداقل از تشنگی تلف نشود. او آرام بر روی برانکارد خفته و به شهادت رسیده بود. رویش را انبوهی از خاک پوشانده بود و گیاهان خودروی منطقه بر محل دفن او سبز شده بودند چند شقایق سرخ هم آنجا به چشم می خورد.»


کتابهایی با همین طعم

موسسه کتاب متن-دختر شینا-کتاب و زندگی-بهناز ضرابی زاده-سوره مهر
موسسه کتاب متن آسمان مال من بود سوره مهر
متن-پایی که جاماند-سوره مهر-سیدناصر حسینی پور
متن-پوستر بابا نظر-سوره مهر