متن-ایران متحول - غرب جدید-آرما

ایران متحول - غرب جدید

نویسنده: -

انتشارات: آرما

موضوع: تاریخ

موضوعات فرعی: تاریخ معاصر

سال چاپ: 1393

قیمت: 6000 تومان

خریـــــــد

درباره کتاب ایران متحول - غرب جدید

“شاید در دهه اخیر عبارت «ایران در مسیر شدن» را زیاده شنیده باشید. ایران از حدود چهار صد سال پیش تا کنون در مسیر تاریخی جدیدی قرار گرفته و در زمان کنونی با کوله باری از گذشته در حال حرکت است. این حرکت جدید در تاریخ معاصر ابعاد و ویژگی هایی دارد که فهم آن ها از دیدگاه های مختلف در شناخته شدن جایگاه کنونی و آینده ساز خواهد بود.
در تاریخ ایران دو مقطع، ورود اسلام و رسمی شدن تشیع در این سرزمین، هویت مردم را تشکیل داد. پیرامون این دو مقطع می توان ایجاد حکومت ها یا سلسله ها را دنبال و نحوه شکل گرفتن هویت ملی و دینی ایرانیان را خصوصاً در سده های اخیر و دهه های قرن معاصر تحلیل کرد.
مطالعه و تحلیل درست رویدادهای درست رویدادهای تاریخی که در تندبادهای حوادث از روی غرض ورزی، دوستی و دشمنی یا جهالت و نا آشنایی با اهمیت رخدادها، دگرگون شده اند، ممکن است فهم صحیح را از ما دور کند. ”
تاریخ، سیاست، فلسفه؛ دکتر داوری اردکانی، تجدد تهی از خودباختگی؛ دکتر مجتهدی، مشروطه دینی و انقلاب، روشنفکران، قاجار و پهلوی اسلامی؛ دکتر حدادعادل، درک اصفهان از مشروطه، دکتر موسی نجفی، معنویت دینی و علم سیاست؛ دکتر آیت اللهی، پیشینه نظریه ولایت فقیه؛ آیت الله عباس کعبی نسب و… از جمله مباحث خواندنی و متقن مطرح در “ایران متحول، غرب جدید” است.
سیاست حول هویت دینی، نو شدن در سایه تجدد حکمی، رویاروی فرقه ضاله بهاییت و خدا در عرصه سیاست کنونی از دیگر بخش های این کتاب است.