موسسه کتاب متن-مجموعه سلوک ابرار - جلد چهارم: به سوی خدا-آیت الله حق شناس-انتشارات یازهرا

مجموعه سلوک ابرار - جلد چهارم: به سوی خدا

نویسنده: علی اکبری مزدآبادی

انتشارات: یا زهرا(س)

موضوع: دین

موضوعات فرعی: اخلاق عرفان

سال چاپ: 1393

قیمت: 5500 تومان

خریـــــــد

درباره کتاب مجموعه سلوک ابرار - جلد چهارم: به سوی خدا

مجموعه رهنمودهای اخلاقی حضرت آیت الله حق شناس

آیت الله میرزا عبدالکریم حق شناس (زاده ۱۲۹۸، تهران - درگذشته ۲ مرداد ۱۳۸۶، تهران) فقیه و عارف معاصر شیعه بود.

* تحصیلات
وی تحصیلات مقدماتی و ادبیات را نزد آیت الله محمدرضا تنکابنی و بخشی از معقول را نیز از آیت الله مهدی آشتیانی مدرس حکمت و فلسفه فرا گرفت.
دروس فقه و اصول را در قم از محضر آیت الله سید محمد تقی حجت و آیت الله سید احمد خوانساری و آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی فرا گرفت. مدتی نیز از محضر فقه و اصول سید روح الله خمینی (ره) بهره مند شدند و البته مراوداتی نیز در بحث اخلاق با امام خمینی داشت.
آیت الله حق شناس از شاگردان سیدعلی حائری و شیخ محمدحسین زاهد بود. وی از شاگردان درس عرفان محمدعلی شاه آبادی و امام خمینی (ره) بوده است.
وی اجازه اجتهاد خود را از افرادی چون آیت الله سید ابوالقاسم خویی، آیت الله سید محمد حجت، آیت الله شیخ عبدالنبی عراقی و آیت الله شاه آبادی دریافت کرد.
آیت الله حق شناس افزون بر زبان عربی به زبان های فرانسه و انگلیسی هم مسلط بود.

* عزیمت به تهران
در سال ۱۳۷۳ ه. ق که حاج شیخ محمدحسین زاهد تهرانی معروف به زاهد نفت فروش که در مسجدامین الدوله واقع در بازار درگذشت، بنا به درخواست اهل مسجد و محل، آیت الله بروجردی به عبدالکریم حق شناس دستور داد تا برای حل مشکلات دینی و رسیدگی به امور شرعی آن مسجد، به تهران عزیمت کند.
آیت الله حق شناس می فرمودند: بازگشت به تهران برای من بسیار گران بود، قم برای من، محل پیشرفت و ترقی علمی و عملی بود، و به هیچ وجه میل به آمدن به تهران را نداشتم. روزهای سختی بر ایشان گذشته بود. به مشورت با امام خمینی رضوان الله علیه می روند، ایشان می فرماید: وظیفه است، باید بروید، عرض می کنند: شما چرا نمی روید؟ ایشان می فرمایند: به جدّم قسم اگر گفته بودند: روح الله بیاید، من می رفتم.
بالاخره آیت الله حق شناس به تهران آمد و تا پایان عمر به تعلیم امور دینی به جوانان و طلاب و کسبه مشغول بود. او مدتی نیز رئیس مدرسه فیلسوف الدوله و سپهسالار قدیم (شهید بهشتی فعلی) بود و در آنجا به تدریس مکاسب و کفایه در فقه و اصول و منظومه سبزواری در حکمت مشغول بود.
آیت الله حق شناس در نهایت، در سن ۸۸ سالگی درگذشت و پیکرش، در دوم مرداد ماه سال ۸۶ به سوی شاه عبدالعظیم تشییع و در آن جا به خاک سپرده شد.

کتاب حاضر به بیان گوشه ای از رهنمودها و تذکر های اخلاقی این عارف وارسته می پردازد و شامل تصاویر رنگی از ایشان نیز می باشد.


بالاترین تنبیه:
وقتی حضرت موسی (علیه السلام) خواست به کوه تور برود، کسی به او گفت: «به پروردگار بگو این همه من معصیت می کنم، چرا مرا تنبیه نمی کنی؟» خداوند به حضرت موسی (علیه السلام) گفت: «وقتی رفتی به او بگو، بالاترین تنبیهات این است که نماز می خوانی و لذت مناجات را نمی چشی».


کتابهایی با همین طعم

متن- رسائل بندگی - رساله دوم: حب به دنیا-حاج مجتبی تهرانی-مصباح الهدی
موسسه کتاب متن  زمزم عرفان: یادنامه فقیه عارف، حضرت آیة الله محمدتقی بهجت ری شهری دارالحدیث
متن-ادب الهی - کتاب یکم - تادیب نفس-مجتبی تهرانی-مصباح الهدی
مواعظ - جلد سوم: سلسله مباحث اخلاقی مرحوم آیت الله حق شناس (قدس سره)